Czy warto ćwiczyć na czczo?

Nie ustają dyskusje, czy lepsze efekty przynoszą treningi po spożyciu posiłku, czy też „na pusty żołądek”. Zdania są podzielone i każda ze stron ma argumenty na poparcie swoich tez.

Po nocnym odpoczynku organizm ma więcej wolnych kwasów tłuszczowych, wysoki poziom kortyzolu oraz najniższy w ciągu całej doby poziom insuliny. Podczas ćwiczeń tłuszcz staje się więc naturalnym paliwem, zużywanym w największym stopniu. Jednak kortyzol i katechloaminy mogą także niszczyć tkankę mięśniową, czego objawami będzie szybsze zmęczenie, bóle głowy czy ewentualnie mdłości.

Jeśli więc głównym celem ćwiczącego jest stosunkowo szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej, ćwiczenia na czczo wydatnie mu w tym pomogą. Natomiast w przypadku starań o poprawę ogólnej kondycji fizycznej warto dostarczyć organizmowi odpowiedni zapas energii - zwłaszcza jeśli celem ćwiczeń jest budowa mięśni lub trening wytrzymałości. Także osoby mające problemy z regeneracją, utratą siły, stanami zapalnymi lub pozostające w stresie związanym z intensywną pracą czy nauką powinny zadbać o zjedzenie drobnego posiłku. Może być to owoc, jogurt naturalny lub garść rodzynek - wszystko po to, by pobudzić żołądek do działania i jednocześnie dostarczyć organizmowi paliwa przed sesją treningową.

Warto pamiętać, by nie ćwiczyć od razu po przebudzeniu - podczas snu nawadniają się dyski w kręgosłupie, zaś płyn rdzeniowy wysycha dopiero po godzinie. Poranne wykonywanie ćwiczeń o wiele bardziej obciąża kręgosłup i może doprowadzić do kontuzji. 

Każda osoba ćwicząca powinna indywidualnie opracować sobie zasady treningowe. Obserwując własny organizm, najlepiej zorientuje się, czy dobrze znosi ćwiczenia na pusty żołądek. Jeśli występują wspomniane wcześniej skutki uboczne, warto przed wysiłkiem fizycznym spożyć drobny posiłek, choćby kilka łyżek muesli. Nie wpłynie to znacząco na proces spalania tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wzmocni ogólną kondycję i spowoduje, że trening będzie mógł być dłuższy i bardziej intensywny. 

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu