Mikser dla DJ-a – do czego służy i jak pomaga w tworzeniu muzyki?

Każdy profesjonalny DJ wie, jak ważny jest w konsoli dobrej jakości mikser. Opowiada on za przetwarzanie, obróbkę i miksowanie poszczególnych dźwięków, nadaje muzyce zupełnie inny ton. Jakie jeszcze funkcje pełni i jak wpływa na ścieżkę dźwiękową? O tym poniżej.

Mikser DJ-ski – co to jest?

Mikser to dosłownie centrum konsolety każdego DJ-a: łączy wszelkie sygnały i dźwięki wejściowe w odpowiednich proporcjach, tworząc nowy, zaprojektowany przez DJ-a utwór. To on odpowiada za wszelkie efekty, które są prezentowane na imprezach klubowych czy tych na powietrzu. Profesjonalny mikser, np. taki jak klasyczny mikser z serii Pioneer DJM,  składa się z:

  • wejść i wyjść – to do nich podpina się poszczególne inne narzędzia, takie jak głośniki, mikrofon czy słuchawki, ale też np. DJ-skie gramofony,
  • kanałów – kanały w mikserze służą do podłączania i porządkowania źródeł dźwiękowych, które są później miksowane za pomocą różnych dostępnych na mikserze kontrolek; dostępne są miksery 2- oraz 4-kanałowe,
  • cross-faderów – cross to umieszczony na dole pośrodku miksera suwak, natomiast fadery to pionowe suwaki, będące nieco ponad crossem; cross-fadery służą do regulowania głośności na poszczególnych kanałach,
  • equalizera – jest to korektor graficzny, który reguluje poziom głośności na pasmach danego sygnału na kanale.

Bardziej profesjonalne miksery DJ-skie posiadają dodatkowo efektor, który – jak sama nazwa wskazuje – odpowiada za dodawanie specjalnych efektów dźwiękowych do komponowanego utworu, takich jak pitch shifter, flangler czy echo.

 

Jak mikser wpływa na tworzoną muzykę?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: mikser umożliwia całkowite przeprojektowanie utworu. Zadaniem miksera jest nie tylko dodanie odpowiednich przejść czy efektów dźwiękowych, aby „brzmiało jakoś inaczej”. Dla wielu osób mylne jest wyobrażenie pracy DJ-a: z boku może wydawać się, że osiągnięte efekty w puszczanej przez niego muzyce to rezultat losowego kręcenia potencjometrami i przesuwania suwaków.

Wypracowany utwór końcowy to jednak ustalony wcześniej pomysł DJ-a, który przesłuchuje dźwięki wyjściowe, wybiera początek i koniec utworu, dostosowuje prędkość poszczególnych partii, dobiera do nich odpowiednie szybsze lub wolniejsze tempo, a także miksuje i łączy wybrane części lub tworzy całkowicie nowe, dbając o to, aby przejścia na kolejne grane kawałki były przede wszystkim płynne. A to wszystko jest możliwe do osiągnięcia tylko przy użyciu miksera. Oczywiście inne miksery zaleca się początkującym, a inne profesjonalnym DJ-om.

Nowicjuszom zaleca się miksery 2-kanałowe, które w zupełności wystarczą do nauki i tworzenia przyzwoitych kawałków. Są prostsze w obsłudze niż te zaawansowane. Dla profesjonalistów dostępne są miksery 4-kanałowe, które posiadają dodatkowe funkcje i wejścia oraz pozwalają na stworzenie naprawdę umiejętnie i fachowo brzmiących utworów.

 

Mikser to najważniejsza część sprzętu DJ-skiego. Pozwala tworzyć naprawdę ciekawe muzyczne kompozycje. Wysokiej jakości sprzęt to absolutny must-have każdego profesjonalisty.

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu