Drukarka laserowa a atramentowa – na jaki model się zdecydować?

Drukarki używane w domach i biurach, ze względu na rodzaj wykorzystanej w nich technologii, dzieli się na atramentowe i laserowe. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady. Który model warto wybrać?

Drukarki laserowe i atramentowe – różnice w technologii drukowania

Przed zakupem konkretnego urządzenia trzeba wiedzieć, w jaki sposób działają konkretne typy sprzętów. W drukarce atramentowej kartka papieru jest pokrywana kroplami tuszu, a pojemniki z tuszem przesuwa głowica. Z kolei w drukarce laserowej do drukowania wykorzystuje się toner. Jego cząstki rozprowadzone zostają za pomocą specjalnego wałka.

 

Drukarka atramentowa – możliwość druku w kolorze i niska cena

Drukarki atramentowe, w przeciwieństwie do laserowych, dają możliwość druku czarno-białego i kolorowego. Nie trzeba zatem wybierać między drukarką monochromatyczną a kolorową. Oba warianty wydruku można uzyskać, korzystając z jednego urządzenia. Za zakupem tego rodzaju sprzętu przemawia również jego niska cena (nawet od 100 złotych). Zaoszczędzić uda się także na wydatkach związanych z drukowaniem. Tusze do drukarek atramentowych znajdziesz w profibiuro.pl. Asortyment sklepu jest naprawdę bogaty. Możesz wybierać między oryginalnymi tuszami od wiodących producentów oraz zamiennikami tuszy o wysokiej jakości. Z łatwością więc wyszukasz najlepszą propozycję dla siebie. Jeśli zdecydujesz się na nabycie drukarki laserowej, kupisz tam również tonery pochodzące z oferty renomowanych firm.

 

Drukarka laserowa – niskie koszty eksploatacji i duża wydajność

Koszt druku dla drukarek laserowych waha się od 1 do 10 groszy za czarno-biały dokument. Z kolei w przypadku drukarek atramentowych minimalny koszt wydruku wynosi 10 groszy za stronę. Kupno tańszej drukarki atramentowej nie zawsze będzie zatem opłacalne. Przed nabyciem sprzętu należy zastanowić się, jak często będziemy korzystać z urządzenia, ile wydruków powstanie przy jego użyciu dziennie, tygodniowo czy miesięcznie. Trzeba uwzględnić też ceny tuszów kupowanych samodzielnie, po zużyciu zestawu startowego. Zdarza się, że cena atramentu (szczególnie kolorowego) przekracza wartość kupna nowej drukarki. Podobnego problemu nie ma jednak w przypadku drukarek laserowych monochromatycznych. Ich cena jest co prawda wyższa, ale koszt eksploatacji okazuje się dużo niższy. Ponadto toner jest wydajniejszy niż tusz. Dzięki temu nie zużywa się tak szybko.

 

Drukarka atramentowa – małe rozmiary i niski poziom hałasu

Ze względu na to, że drukarki atramentowe mają niewielkie rozmiary i generują bardzo mało hałasu, najlepiej nadają się do użytku domowego. Urządzenia laserowe mają często za duże rozmiary, żeby zmieścić się na mniejszym biurku.

 

Drukarka laserowa – szybki wydruk o wysokiej jakości

Szybkość wydruku to istotny parametr, jeśli zamierzasz intensywnie korzystać z urządzenia. Najszybszego wydruku możesz oczekiwać od urządzeń laserowych. Szybkość drukarek atramentowych jest zadowalająca w warunkach domowych, ale nie w biurze, zwłaszcza jeśli zamierzamy drukować tekst z elementami graficznymi. W przypadku urządzeń laserowych istotną zaletą jest wysoka jakość i trwałość wydruku, szczególnie tekstu. Jeśli ważniejsza jest wyższa jakość wydruku zdjęć, warto wziąć pod uwagę kupno drukarki atramentowej.

 

Kupując drukarkę do domu, lepiej zdecydować się na ekonomiczne i uniwersalne urządzenie, które pozwala na drukowanie tekstu, kolorowych dokumentów, grafik czy zdjęć, czyli na drukarkę atramentową. Jeśli zależy Ci na dużej wydajności, niskich kosztach eksploatacji i szybkości wydruku, wybierz urządzenie laserowe, zwłaszcza jeśli potrzebujesz odpowiedniego sprzętu do biura.

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu