Smartwatch - jaki model wybrać?

To niewielkie, praktyczne urządzenie elektroniczne, zyskujące wciąż rosnącą popularność w Polsce. Wyposażone jest w funkcje tradycyjnego zegarka oraz dodatkowe opcje smartfona.

Współczesne akcesoria typu "wearable devices" stanowią przede wszystkim przedłużenie smartfona – urządzenia w formie małego terminalu, który nosimy na nadgarstku i odczytujemy na nim wiadomości z serwisów czy portali społecznościowych, SMSy, e-maile lub inne powiadomienia. Czym najlepiej kierować się przy jego wyborze?

 

1. System operacyjny

W przypadku smartfona z Androidem najlepszym wyjściem będzie kupno zegarka z tym samym systemem operacyjnem – tego typu smartwatche współpracują z wersją 4.3. lub nowszą. Do najpopularniejszych modeli należą: LG G Watch R oraz Motorola Moto 360. W przypadku telefonu marki Samsung warto rozważyć wybór inteligentnego zegarka z systemem Tizen (np. Samsung Gear S, Samsung Gear 2) – należy jednak pamiętać, że jest on kompatybilny jedynie z wybranymi modelami tego producenta.

2. Działanie baterii

Jeśli długi czas pracy na baterii jest dla Ciebie najważniejszy, wybierz smartwatch bez wyświetlacza. Przykładem jest choćby model Cogito Pop, który potrafi działać kilka miesięcy na zwykłej, płaskiej baterii. Wyświetla podstawowe powiadomienia za pomocą ikon, ale nie umożliwia odczytania tekstu. Jeśli jest to dużą przeszkodą, warto rozważyć kupno modelu zawierającego tę opcję, posiadającego klasyczny ekran LCD lub AMOLED. Takim smartwatchem jest np. Goclever Chronos Eco (długość działania baterii to ok. 14 dni) lub Samsung Gear S z dużym, zaawansowanym wyświetlaczem (niestety, bateria wytrzymuje w nim tylko 2-3 dni).

3. Rozmowy telefoniczne

Niektóre modele smartwatcha umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych. Warto zwrócić uwagę na popularne zegarki Samsunga. Smartwatch Samsung Gear 2 ma własny głośnik oraz mikrofon do rozmów, może więc pełnić funkcję zestawu głośnomówiącego. Jest to przydatne w czasie jazdy rowerem lub samochodem – jednym szybkim gestem odbieramy połączenie i mówimy. Wciąż jednak wymaga on ciągłego połączenia ze smartfonem. Jeśli chcesz, by smartwatch był niemal całkowicie niezależny od aparatu bazowego, dobrym rozwiązaniem może być Samsung Gear S, umożliwiający włożenie karty SIM z własnym numerem, prowadzenie rozmów i sms-owanie.

4. Multimedia

Smartwatch można wykorzystywać w formie odtwarzacza muzyki – model Samsung Gear S posiada wbudowaną pamięć 4 GB i umożliwia zapis plików mp3, wma, m4a oraz ogg. Muzyki możemy słuchać bezprzewodowo za pomocą słuchawek Bluetooth, sterując urządzeniem na ekranie dotykowym lub poprzez przyciski w zestawie słuchawkowym.

 

Dzięki bogatej ofercie dostępnych na rynku urządzeń przenośnych każdy użytkownik powinien znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie. Warto jednak pamiętać, że smartwatch to stosunkowo nowy gadżet, który przypuszczalnie dopiero za jakiś czas ujawni nam pełen potencjał swoich możliwości.

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu