Metale używane do produkcji obrączek

Obrączki mogą być wykonane m. in. ze złota, srebra, tytanu lub wolframu. Większość ludzi nie ma pojęcia, czym różnią się te metale, i wybiera biżuterię w zgodzie z obowiązującymi trendami. Poznaj krótką charakterystykę i specyfikację metali używanych do produkcji obrączek.

OBRĄCZKI ZE ZŁOTA

Są najbardziej popularne. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem w odcieniach żółci i pomarańczy, znajdującym zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w szczególności w jubilerstwie. Szacuje się, że rynek jubilerstwa pochłania około 50% zapotrzebowania złota. Największym popytem cieszą się obrączki z 14-karatowego (próba 585) oraz 18-karatowego (próba 750) złota. Metal ten jest podatny na zarysowania.

Twardość metalu w skali Mosha: 2,5

 

OBRĄCZKI Z TYTANU

Błyszczący metal o srebrzystobiałym kolorze. Jest lekki i odporny na korozję. Zaletą obrączek z tytanu jest to, że nie wywołują alergii i nie ciemnieją.

Twardość metalu w skali Mosha: 6

 

OBRĄCZKI Z PALLADU

Pallad jasny to srebrzysto-szary metal szlachetny z tej samej grupy, co platyna. Jest bardzo lekki. Pallad sam w sobie jest bardzo drogim metalem, ale biżuteria wytworzona z palladu jest tańsza niż biżuteria z platyny. Pallad nie rdzewieje. Znajduje zastosowanie w produkcji biżuterii z mieszaniną białego złota. Nawet kilkanaście procent palladu powoduje zabarwienie stopu na biało.

Twardość metalu w skali Mosha: 5

 

OBRĄCZKI Z WOLFRAMU

Węglik wolframu, który powstaje z połączenia węgla i wolframu, to kolejny surowiec znajdujący zastosowanie w produkcji obrączek. Węglik wolframu jest zdecydowanie najbardziej odpornym metalem. Obrączki wolframowe są ekstremalnie wytrzymałe na zarysowania oraz wgniecenia, są też hipoalergiczne, mają kolor stalowoszary. Moda na obrączki z wolframu z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników, głównie ze względu na trwałość tego metalu oraz przystępną cenę. Jedną z czołowych polskich firm sprzedających takie obrączki jest marka Priam.

Twardość metalu w skali Mosha: 7,5 - 8,0

 

OBRĄCZKI Z KOBALTU

Kobalt jest lśniącym, srebrzystym metalem, bardzo podobnym do platyny. Nie wymaga dodatkowego rodowania i dzięki swojej strukturze nie matowieje. Niestety może wywoływać reakcje alergiczne.

Twardość metalu w skali Mosha: 5

 

OBRĄCZKI ZE STALI SZLACHETNEJ

Stal szlachetna znajduje coraz większe zastosowanie w jubilerstwie ze względu na swoją przystępną cenę i wygląd podobny do srebra. Stal ma ładny, srebrzysty kolor, nie ulega odkształceniom i, co najważniejsze, nie zmienia barwy ani nie matowieje. To najbardziej popularny zamiennik srebra i tytanu.

Twardość metalu w skali Mosha: 4,5

 

Podsumowując...

Obrączki wykonane z mniej znanych metali, takich jak tytan, kobalt, stal szlachetna czy niezniszczalny wolfram są o wiele tańszą opcją niż obrączki ze złota, platyny czy palladu, a wyglądem nie odbiegają od najlepszych wytworów jubilerskich. Mają szereg zalet, takich jak odporność na ścieranie i zarysowania, niższa cena czy unikatowość. Dlatego zachęcam każdego, kto nosi się z zamiarem zakupu obrączek, do przyjrzenia się bliżej tym metalom i wyjścia poza schemat.

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu