Męski dress code: co, jak, gdzie i w jakim kolorze?

Mężczyźni, którzy przywiązują dużą wagę do swojego ubioru, są postrzegani jako pewni siebie, profesjonalni, intrygujący. Ubiór idealnie dopasowany do okazji spotyka się zwykle z aprobatą. Zwłaszcza że wciąż jeszcze wielu jest panów, którzy uparcie popełniają w tej sferze kardynalne błędy.

 

Gdzie obowiązuje dress code?

Ściśle określone zasady dobierania stroju obowiązują głównie w kręgach biznesowych. Niezależnie więc od tego, czy szykujemy się na spotkanie z kontrahentem, rozmowę kwalifikacyjną czy też wybieramy się do pracy – warto wstrzelić się na te okoliczności w odpowiedni dress code. Dress code obowiązuje również przy innych okazjach, na przykład podczas przyjęć, balów, uroczystych kolacji i wesel. Nieco mniej formalne wydarzenia, takie jak spotkania w towarzystwie, randki, obiady u znajomych czy teściów – również nie są wolne od reguł dotyczących właściwego dobierania garderoby.

 

Czarny garnitur – uniwersalny?

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że czerń w ubiorze jest uniwersalna i pasuje do każdej okazji. Czarny garnitur – znak elegancji i klasy – powinniśmy jednak zachować na specjalne okoliczności, na przykład ekskluzywne przyjęcia towarzyskie, bale, ważne uroczystości, gale. To kolor zdecydowanie bardziej salonowy i reprezentacyjny, niż nam się wydaje. Jest mile widziany, a wręcz pożądany wieczorami. Dlatego na co dzień, do pracy, lepiej ubierać się w garnitury w kolorze granatowym lub szarym czy grafitowym. To barwy dobrze odbierane w środowisku biznesowym i bardziej praktyczne, bo dają więcej możliwości w doborze koszuli oraz butów. Do pracy odpowiednia będzie poza tym brązowa marynarka, choć ta ma już zdecydowanie casualowy charakter, który wiele firm uważa za akceptowalny wyłącznie w tzw. luźne piątki.

 

Jaki strój na ślub i wesele?

Przywdzianie czarnego garnituru na ślub czy wesele, pomimo wyjątkowości tego wydarzenia, nie jest najlepszym pomysłem. Elegancka czerń w świetle dziennym przybiera nieprzyjemnie pogrzebowy wyraz. Po raz kolejny i tu warto wybrać spomiędzy granatu, grafitu i szarego. Garnitur pana młodego powinien konweniować z rangą sytuacji. Efekt taki można osiągnąć, wybierając delikatnie połyskujący materiał, krawat w ładny, subtelny wzór; zawiązując muchę czy decydując się na założenie kamizelki. Smoking na ślubie będzie odpowiedni tylko wówczas, gdy uroczystość odbywa się wieczorem. Dobrym rozwiązaniem jest nabycie garnituru szytego na miarę.

 

Swobodna elegancja: kiedy można sobie na nią pozwolić?

Mężczyzna, któremu leży na sercu własny wizerunek, nie porzuca elegancji zaraz po wyjściu z pracy, by buntowniczo przywdziać dres i paradować w nim wszędzie poza swoją firmą. Podczas mniej formalnych okoliczności również warto być szykownym. Rodzinny obiad, wizyta u teściów, świąteczna kolacja – to sytuacje, w których na równi z wygodą liczy się też klasa. Nie trzeba koniecznie zawiązywać krawata ani zakładać spodni w kant. Świetnie sprawdzą się za to chinosy, buty zamszowe lub brogsy, ładny sweter bez zbędnych udziwnień czy tweedowa marynarka. Ubrania te muszą być zadbane, wyprasowane i niezniszczone, aby sprawić wrażenie, że są zakładane rzeczywiście od święta.

 

Notorycznie popełniane błędy

Są niedopuszczalne, ale ciągle obecne w rozmaitych męskich stylizacjach. Niektóre błędy aż kłują w oczy, a mimo to panowie nieustannie je powielają, sprawiając jednocześnie, że zakładanie garnituru mija się z celem. Najczęstszym z błędów jest nieodpowiadająca sylwetce długość i wielkość marynarki oraz spodni garniturowych. Innym uchybieniem przeciwko dobremu smakowi jest zakładanie pod marynarkę koszuli z krótkim rękawem lub wypuszczanie koszuli ze spodni i brak paska. Niedopuszczalnym błędem jest noszenie muszki na gumce. Panowie chętnie stosują też niepotrzebne udziwnienia: nadruki, naszywki, złocenia i inne ozdobne akcenty, które wyglądają fatalnie. Warto pamiętać, że elegancja to prostota i umiar.

 

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu