Off road – jazda dla twardzieli

Podróżowanie po bezdrożach. Brodzenie po pas w bagnie albo pokonywanie setek pustynnych kilometrów. Analizowanie przeszkód. Miłość do samochodów terenowych i ich możliwości. W dwóch słowach – off road, czyli coraz popularniejszy, także w Polsce, sposób spędzania wolnego czasu.

 

Czym jest off road?

Oprócz tego, że jest jazdą dla twardzieli, off road to, najprościej mówiąc, poruszanie się pojazdem terenowym po nieutwardzonych drogach. Określenie „nieutwardzone drogi” jest jednak nieco mylące i nie oddaje dobrze charakteru tego zjawiska. Off road możemy bowiem uprawiać turystycznie, a możemy też brać udział w ekstremalnych rajdach, odbywających się na trasach, których drogą raczej nazwać nie można. Elementem wspólnym wszystkich typów off roadu jest pojazd – najczęściej odpowiednio wyposażony samochód terenowy, ciężarówka, motocykl, quad czy skuter śnieżny.

 

Off road wciąga… głównie w bagna i bajora

Wyścigi off road mogą przybrać formę długodystansowego i wieloetapowego rajdu, podczas którego liczy się szybkość pokonywania odcinków. Zupełnie inaczej wygląda natomiast wyścig przeprawowy, którego sensem są przeszkody – rzeki, bagna, błotniste tereny leśne, strome zjazdy i podjazdy, tereny skalne, wąwozy, koleiny. To one zwykle sprawiają największą frajdę miłośnikom terenowych czterech kółek. Ich pokonywanie wymaga sprytu, wielu analiz, precyzji, czasem ogromnej ostrożności i rzadko obywa się bez użycia takiego sprzętu jak wyciągarka (nietrudno jest utknąć).

 

Off road – jak zacząć?

Off road bynajmniej nie ogranicza się do amatorów. Wręcz przeciwnie. Ponad 80% zawodników startujących w słynnym Rajdzie Dakar to amatorzy. Dużym ułatwieniem jest podział wyścigów na kategorie i grupy. Osobno startują posiadacze samochodów specjalnie udoskonalanych i przerabianych, osobno samochodów produkcji seryjnej, od których najłatwiej jest zacząć przygodę z off roadem.

Zamiłowanie do jazdy w ekstremalnych warunkach można więc przekuć w swoją wielką pasję i ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Wielbiciele wyścigów terenowych zrzeszają się w kluby i stowarzyszenia, w których ci bardziej zaprawieni w bojach uczą początkujących. Dołączenie do ich grona to w tym przypadku najlepszy sposób na zdobycie doświadczenia. Można ponadto skorzystać z usług profesjonalnego trenera jazdy terenowej. Kluby organizują zloty oraz wyścigi, mają zaprzyjaźnione warsztaty i sklepy z częściami samochodowymi, kierują się ustalonymi regulaminami. Wyścigi dają uczestnikom nie tylko niezapomniane emocje, ale też umożliwiają zdobycie ciekawych i cennych nagród, zapewnionych przez organizatora. To jednak drugorzędna atrakcja. Liczą się przede wszystkim wrażenia.

Aby te wrażenia mogły być stałym elementem naszego życia, warto jednak wykazywać się określonymi predyspozycjami. Bardzo ważne jest dobre zdrowie i świetna kondycja, zwłaszcza jeśli chcemy uczestniczyć w rajdach przeprawowych. Niezaprzeczalnie przyda nam się także zmysł orientacji w terenie oraz umiejętność oceny potencjalnego ryzyka. Rozsądek i ostrożność są tu mile widziane – na pewno nieraz pozwolą nam uniknąć uszkodzenia samochodu czy nawet własnego ciała.

 

A może turystyka off road?

Off road nie zawsze oznacza rywalizację. Często odbywa się w atmosferze rekreacyjnego luzu, bez zbędnego pośpiechu i nastawienia na najtrudniejsze warunki. Mówimy wówczas o turystyce off roadowej, która ma niewiele wspólnego z wyścigami i kolekcjonowaniem punktów. Posiadanie pojazdu terenowego daje nam bowiem ciekawą alternatywę dla tradycyjnego podróżowania. Umożliwia dotarcie do celu poza wyznaczonymi trasami i zobaczenie tego, co nigdy nie ukazałoby się naszym oczom z okien pociągu czy na autostradzie. Dlaczego ludzie decydują się na taką formę turystyki? Najczęściej dlatego, że chcą uciec od zatłoczonych miast i odpocząć w ciszy, na łonie natury. Tam, gdzie nie ma tłumów, cywilizacji ani turystycznych enklaw. Samochód terenowy daje ogromną swobodę. Podróż odbywa się wyłącznie na naszych warunkach. Dzięki niemu przeprawimy się nawet przez pustynię. Nie mylmy jednak turystyki off road z totalną samowolką. Przed wyprawą należy dokładnie zorientować się, w jaki sposób ogranicza nas prawo – są bowiem obszary, na które, z punktu widzenia przepisów, wjechać nie możemy.

 

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu