Męska koszula – 6 rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas zakupów

Zakup męskiej koszuli to nie byle co. Nie możemy podchodzić do tego intuicyjnie i bez żadnej wiedzy na temat tego elementu garderoby. Aby idealnie leżała, a przecież o to właśnie nam chodzi, musimy dostosować jej wybór do kilku istotnych czynników. Pora się z nimi zaznajomić i je zapamiętać.

 

Okazja – elegancja czy casual?

Wybór koszuli powinien być podyktowany przede wszystkim jej przeznaczeniem. Niektórym panom wydaje się, że koszule różnią się od siebie jedynie kolorem i ewentualnie wzorem czy długością rękawa. Tymczasem w każdej koszuli jest mnóstwo niuansów, które decydują o tym, na jakie okazje się nadaje. Najogólniej biorąc, koszule dzielimy na eleganckie i casualowe. Te pierwsze zakładamy w formalnych okolicznościach, drugie wówczas, gdy nie musimy być ubrani wizytowo czy biznesowo. Elegancka koszula charakteryzuje się sztywnym kołnierzykiem i mankietami na spinki, w casualowej usztywnienia kołnierzyka nie ma, a spinki są zastąpione przez guziki. Pamiętajmy, że eleganckie koszule są dość zróżnicowane, chociażby pod względem typu kołnierzyka, rodzaju mankietów czy plisy, i to również należy wziąć pod uwagę. Do fraka nie ubierzemy bowiem koszuli z innym kołnierzykiem niż łamany, a kołnierz włoski zawsze musi występować z krawatem. Dramatycznym faux pas jest założenie koszuli z krótkim rękawem do garnituru.

 

Rozmiar

Przed pójściem na zakupy należy upewnić się co do swoich wymiarów. Koszulę dopasujemy idealnie, znając rozmiar kołnierzyka, obwód brzucha i klatki piersiowej oraz długość rękawa i szerokość pleców.

 

Materiał

Najlepsze są koszule w 100% bawełniane. W opozycji do nich stoją tańsze koszule z dodatkiem syntetycznych materiałów, które zdecydowanie mniej się gniotą. Takie koszule nie są jednak wystarczająco przewiewne i komfortowe. Lepiej kupić koszulę uszytą całkowicie z bawełny i poświęcać czas na jej częste prasowanie, niż pocić się w sztucznym materiale. Wśród koszul casualowych, niezobowiązujących, najlepiej nosi się bawełna typu oksford. Ponadczasowa jest również flanela – ze zdecydowaną kratą, idealna na zimniejsze dni. Latem sprawdzi się koszula lniana – naturalnie wymięta, oddychająca, lekka.

 

Krój

tandardowy koszulowy krój to tak zwany „regular”. Jest to krój klasyczny, prosty, bez szwów i zwężeń, które miałyby cokolwiek w sylwetce podkreślać. Uważa się go za dość uniwersalny. Jak wskazuje nazwa, stworzony jest dla panów o regularnej budowie ciała. Właściwy także dla mężczyzn mających nadmierną tuszę. Z kolei panowie o bardzo szczupłej budowie ciała powinni zdecydować się na krój „slim”, posiadający wcięcie w talii, w którym będą wyglądali o wiele lepiej.

 

Sztywność kołnierzyka

Każda koszula, której można przypisać dobrą jakość, posiada kołnierzyk z wyciąganymi plastikowymi wkładkami, czyli fiszbinami. Możemy kupić i takie koszule, w których fiszbiny są wszyte na stałe. Dlaczego jest to gorsza opcja? Ponieważ brak możliwości wyjęcia fiszbin przed praniem sprawia, że kołnierzyk szybko się zdeformuje, a my nie przywrócimy mu już pierwotnego wyglądu. To szczególnie ważne, ponieważ usztywniony kołnierzyk jest nieodzownym elementem eleganckich i formalnych lub półformalnych koszul, które zakładamy po to, aby dobrze się prezentować.

 

Koszula na wyjątkowe okazje

Mowa o koszuli z krytą plisą, do której można założyć muszkę. Ubieramy ją na szczególne okoliczności, na przykład na wyjście do opery, na przyjęcie, bal czy ślub. Jest bowiem jedynym słusznym wyborem, kiedy musimy/chcemy zamiast krawata przy kołnierzyku zawiązać muszkę. Ogromnym błędem byłoby połączyć ją ze zwykłą koszulą z odkrytymi guzikami. Możemy sobie na to pozwolić pod warunkiem, że guziki są ozdobne, a stylizacja dokładnie przemyślana. Taka zasada nie obowiązuje oczywiście wtedy, gdy zakładamy muszkę casualową, stworzoną z myślą o nieformalnych sytuacjach. Koszula ubierana do fraka czy surduta ma łamany kołnierzyk i mankiety zapinane na spinki.

 

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu