Drifting - najbardziej widowiskowy sport samochodowy

Drifting zwany także driftem, jest jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin wśród sportów motorowych.

Początek driftu przypada na przełom lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Wtedy po raz pierwszy na krętych, górskich drogach, jakie znajdują się w okolicach japońskiego Nagano, zaczęto rozgrywać pierwsze nielegalne wyścigi ślizgających się samochodów. Drifting jest więc specjalną techniką jazdy samochodem, który kierowca wprowadza w kontrolowany poślizg. 

Publiczność i drifting

Taką techniką doskonale jeździ się po górskich serpentynach. Jednak nie jest to najwygodniejsze i najbardziej bezpieczne miejsce dla publiki, w której ryk silników, zapach palonej gumy i wszechobecny dym wydobywający się spod kół zawsze budził i będzie budzić olbrzymie emocje. Dlatego japońskie zawody przeniosły się do japońskich miast takich, jak: Rokkosan, Hakone i Irohazaka. Te miasta są uważane za kolebkę driftu. 

Pierwsza legalna rywalizacja

Zasada zawodów była bardzo prosta - zwyciężał ten kierowca, który jechał najbardziej efektownie i widowiskowo. Pierwsze legalne zawody w driftingu odbyły się w 1987 roku na legendarnym torze Tsukuba. Ta rywalizacja zapoczątkowała największą, zresztą rozgrywaną do dzisiaj serię D1 Grand Prix. Japończycy byli prekursorami driftingu. W ich sporcie zakochali się Australijczycy i Amerykanie. Ci ostatni zrobili wszystko, by w nowym sporcie zakochał się cały świat. Do Polski drifting zawitał na początku XXI wieku. Pierwsze zawody w driftingu miały miejsce w 2004 roku. Po dwóch latach przerwy sport zagościł w naszym kraju na stałe i zawody są organizowane regularnie. 

Kontrolowany poślizg czyli bezpieczna jazda w zimie

Drifting, czyli jazda figurowa samochodem, jest często określana jako „jazda na krawędzi”. Samochody, które pokonywały zakręty bokiem, bardzo często zbliżały się do krawędzi, poza którą była nie rzadko przepaść. Z jednej strony drifting podnosi więc adrenalinę, a z drugiej strony należy podejść do umiejętności kontrolowanego poślizgu od strony praktycznej - ta umiejętność przydaje się zwłaszcza w zimie na śliskiej nawierzchni, gdy opony zimowe mogą zawieść. Może warto więc nauczyć się podstaw driftu dla siebie?

 

 

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu