Zasady plażowego footballu

Na świecie istnieje o wiele więcej gier zespołowych niż nam się wydaje. Pod samym słowem "football" kryje się kilka różnych dyscyplin. W Polsce ten wyraz kojarzy się przede wszystkim z piłką nożną. W Stanach zjednoczonych zostanie on zrozumiany jako sport zbliżony do rugby.

Wyróżnić możemy także mniej popularne odmiany - takie jak football celtycki czy też plażowy. Ten ostatni to ciekawa dyscyplina stworzona z myślą o letnich miesiącach.

Historia dyscypliny

Plażowa piłka nożna to sport dosyć nowy. Powstał w dwudziestym wieku, a jego zasady zostały spisane dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Nie należy się dziwić, że dyscyplina swój rodowód bierze z ciepłego kraju. Narodziła się w Brazylii, konkretnie na plażach pod Rio de Janeiro. Początkowo grano w nią jedynie rekreacyjnie. Fakt, że sportem zaczęli interesować się zawodowi piłkarze - Romario i Zico, pomógł wynieść go na areny międzynarodowe i przyciągnąć zainteresowanie telewizji. W 1994 odbyła się pierwsza transmisja mistrzostw plażowej piłki nożnej. Dyscyplina jak na razie nie uzyskała swojego miejsca na olimpiadzie. Stanowi jednak nieodłączny element Plażowych Igrzysk azjatyckich oraz Igrzysk Europejskich. Zyskuje ona coraz większą popularność na całym świecie. Dzisiaj obserwuje ją wielu fanów. Plażowa piłka nożna zakłady to rewelacyjny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy oraz wspomożenie w samym sobie ducha sportowego.

Zasady footballu plażowego

Gra toczy się pomiędzy dwoma zespołami. Każdy składa się z czterech graczy w polu oraz bramkarza. Na ławce rezerwowych powinno znajdować się od trzech do pięciu osób, które mogą dokonać wymiany w dowolnym momencie. Bardzo ważny jest fakt, że zawodnicy poruszają się po boisku bez butów. Mogą za to korzystać ze skarpetek, bandaży oraz elastycznych ochraniaczy na kostki. Bramkarz ma prawo włożyć rękawice. Mecz trwa trzydzieści sześć minut i rozgrywa się w trzech tercjach. Boisko jest o wiele mniejsze w porównaniu do tego jakie obowiązuje w tradycyjnej piłce nożnej. Jego wymiary to 35 do 37 na 26 do 28 metrów. Mecz wygrywa ta drużyna, która zdobyła większą ilość bramek.

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu