Skuter czy motocykl?

Wielbiciele jednośladów postawieni są przed wyborem któregoś z tych dwóch środków lokomocji. Na co się zdecydować i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy zakupie?

Od ubiegłego roku na motocykle o pojemności silnika do 125 cm3 nie są wymagane dodatkowe uprawnienia poza prawem jazdy kategorii B. To znacznie rozszerza możliwość wyboru, gdyż w tym przedziale oferowane są zarówno godne uwagi motocykle, jak i skutery.

Podstawową różnicą między obydwoma typami maszyn stanowi właśnie pojemność silnika - w skuterach zazwyczaj nie przekracza ona 50 cm3, podczas gdy w motocyklach dochodzi nawet do dwóch litrów. Przekłada się to oczywiście na maksymalne osiągi prędkości, które w skuterach najczęściej nie przekraczają 50 km/h. Ponadto większość skuterów wyposażona jest w automatyczną skrzynię biegów, podczas gdy motocykle dysponują skrzynią manualną. Istotnym czynnikiem różnicującym jest też masa - skutery zazwyczaj są mniejsze i lżejsze, waga motocykla może dojść do kilkuset kilogramów, co przekłada się na dynamikę jazdy i wymaga większej siły fizycznej oraz umiejętności.

Początkujący miłośnicy dwóch kółek, stojąc przed dylematem wyboru którejś z dwóch maszyn, powinni odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, w jaki sposób najczęściej chcą z nich korzystać. Skutery, dzięki swej małej pojemności, są znacznie ekonomiczniejsze, a niewielkie gabaryty i małe koła sprawiają, że doskonale sprawdzają się w ruchu miejskim. Wydają się dobrym wyborem dla osób, które nie mają prawa jazdy lub brak im wprawy w obsłudze jednośladów. Mniejsza waga, większa zwrotność, niższe prędkości - wszystko to predestynuje skuter jako świetne rozwiązanie komunikacyjne, pozwalające unikać korków w miejskim ruchu i przeciskać się nawet w ciasnych uliczkach. Dzięki zamontowaniu specjalnego koszyka umożliwiają przewożenie drobnych zakupów, nie stwarzają problemu przy poszukiwaniu miejsca na zatłoczonych parkingach.

Motocykle dostępne są w o wiele szerszej gamie modeli. Turystyczne, wyścigowe, crossowe - wszystko zależy od tego, jaki sposób jazdy preferuje użytkownik. Czy będzie to wyczynowa jazda po pagórkach i pokonywanie wzniesień i leśnych ścieżek, czy długie wyprawy za miasto, czy też rozwijanie oszałamiających prędkości na autostradzie - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Także w przedziale cenowym, gdyż koszty zakupu mogą wahać się między kilkoma a nawet kilkuset tysiącami złotych.

Jeśli więc głównym celem jazdy ma być przemieszczanie się po mieście do pracy, szkoły czy na zakupy - lepszym wyborem będzie nieduży, niedrogi i ekonomiczny skuter. Jego zaletą jest też niższa cena i brak koniecznych uprawnień do prowadzenia. Jednak gdy marzą nam się dalekie wyprawy lub bicie rekordów prędkości, wtedy zdecydowanie lepiej postawić na motocykl. Większa pojemność silnika, zróżnicowanie modeli w zależności od zastosowania i duża dawka adrenaliny towarzysząca jeździe sprawiają jednak, że przy obsłudze wymagany jest znacznie bardziej zaawansowany poziom umiejętności, który wiąże się z koniecznością zdawania egzaminów na odpowiednia kategorię prawa jazdy.

Losowe

Kawa, która odchudza?
2017-04-13

Kawa, która odchudza?

Chcesz schudnąć, więc poszukujesz sprawdzonych sposobów pozwalających na uzyskanie szczupłej sylwetki. Stosujesz różne suplementy, jednak...

Perfumy do pracy dla mężczyzn
2017-10-05

Perfumy do pracy dla mężczyzn

Perfumy do pracy różnią się od tych przeznaczonych na wieczorne wyjścia. Są bardziej subtelne, mniej intensywne. Przyjrzyjmy się kilku ta...

Men-log.pl | Męska strona internetu