Depresja poporodowa u mężczyzn

Szacuje się, że dotyka ok. 10% świeżo upieczonych ojców. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest większe, jeśli ta sama dolegliwość pojawia się u matki. Jakie mogą być przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn?

Narodziny dziecka to ogromna zmiana w życiu rodziny i - jak z każdą zmianą - trzeba umieć sobie z nią poradzić. Wymaga odejścia od utartych przyzwyczajeń i - jakkolwiek oczekiwane nie byłyby narodziny - poświęcenia potomkowi dużej części swojego czasu. Poza tym partnerka nie okazuje już tyle zainteresowania co poprzednio, a zejście z piedestału uwagi może być uczuciem bolesnym, choć często nieuświadomionym. Wraz z powiększeniem rodziny wzrasta poczucie odpowiedzialności za nią, rodzi się mnóstwo pytań o umiejętność zapewnienia jej bytu na odpowiednim poziomie. Pojawiają się nowe obowiązki, wydatki i ograniczenia, a to z kolei może powodować zmęczenie i stres.

Część naukowców winą za męską depresje poporodową obarcza hormony - badania wykazały bowiem, że tuż po narodzinach dziecka u ojców spada poziom testosteronu. Jest to naturalna reakcja organizmu, mająca na celu ograniczenie agresji na rzecz przygotowania do nawiązania więzi z noworodkiem. Wzrasta za to poziom wazopresyny. Ta huśtawka hormonalna może odbijać się na samopoczuciu i powodować obniżone poczucie własnej wartości.

Najczęstszymi objawami, po których można poznać ten rodzaj depresji są:

- zaburzenia snu

- chroniczne poczucie smutku

- częste zmiany nastroju

- brak motywacji do działania

- zanik popędu płciowego

- ucieczka w hazard, alkohol i inne nałogi.

Naturalna niechęć mężczyzn do opowiadania o swoich problemach nie ułatwia walki z chorobą. Poczucie wstydu jest tak przemożne, że młody ojciec odrzuca wszelką pomoc zainteresowanych osób. Tymczasem depresji nie można bagatelizować, gdyż jej konsekwencje mogą dotknąć nie tylko chorego, lecz także całą rodzinę. Kobieta w pierwszych miesiącach po porodzie oczekuje wsparcia od partnera, nie jest w stanie poświęcić mu wystarczającej ilości czasu i zainteresowania. Dlatego ważne jest, by mężczyźni zdali sobie sprawę, że podobny stan ducha i odczucia nie są niczym dziwnym, a skorzystanie z pomocy specjalisty nie przynosi wstydu. Jeśli podane wyżej symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, należy zasięgnąć fachowej konsultacji. W zależności od diagnozy stosuje się indywidualną psychoterapię lub podaje właściwe leki. Odpowiednio wcześnie podjęte środki zaradcze pozwalają na pełen powrót do zdrowia i odzyskanie sił oraz dobrego nastroju, by móc w pełni cieszyć się z powiększenia rodziny. 

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu