Jak działa sauna sucha?
Czym jest sauna? Pomieszczeniem do uzyskiwania wysokiej temperatury i niskiej wilgotności. W każdej saunie powinny znajdować się drewniane ławki. Ogrzewana jest ona piecem elektrycznym, nagrzewającym kamienie (najczęściej granitowe). W pomieszczeniu musi działać odpowiednia wentylacja, która odprowadzi nadmiar pary wodnej. Dzięki temu wilgotność w kabinie jest bardzo niska. Obok kabiny głównej powinno znajdować się pomieszczenie do przebierania i natrysk z zimną wodą. W saunach domowych wystarczy tylko natrysk. Finowie stawiają sauny wolnostojące w pobliżu jezior, rzek, nad morzem. Umożliwia to szybkie i naturalne schłodzenie organizmu po wizycie w saunie.
To właśnie działanie przeciwstawnych temperatur ma największy wpływ na skuteczność działania sauny suchej. Zaczynamy od zimnego prysznica, wysuszamy dokładnie całe ciało, udajemy się do sauny na 8-12 min., a następnie bierzemy zimną kąpiel lub wychodzimy na zimne powietrze. Taki seans można powtórzyć 2-3 razy podczas jednej kąpieli. Ogólnie zaleca się jedną kąpiel w ciągu tygodnia, ale jeżeli nie ma przeciwwskazań, można stosować ją częściej. Niektórzy korzystają z sauny suchej nawet codziennie, ale ograniczają się wtedy do jednego cyklu.
Sauna sucha w Twoim domu: www.starpool-unipool.pl/oferta/sauny-suche-w-domu/
Zalety sauny suchej
Sauna fińska redukuje przede wszystkim naprężenie mięśni, które powstaje pod wpływem zmęczenia i stresu. Dzięki temu możemy skutecznie się zrelaksować i odprężyć. Wysoka temperatura rozszerza pory, którymi wydalane są wszelkie toksyny zalegające w naszym organizmie. Dodatkowym efektem jest gładka, idealnie nawilżona skóra. Regularne wizyty w saunie mogą ustabilizować ciśnienie, zwiększyć odporność organizmu, skrócić czas rehabilitacji, a także zmniejszyć dolegliwości kręgosłupa i stawów.