Zasady działania sauny suchej

O zdrowotnych zaletach gorących kąpieli wiadomo od wieków. Wykorzystywali je już starożytni Rzymianie oraz Finowie. Gorące kąpiele przede wszystkim wpływają relaksująco, oczyszczają organizm, ale również pozwalają pozbyć się wielu dolegliwości.

Jak działa sauna sucha?

Czym jest sauna? Pomieszczeniem do uzyskiwania wysokiej temperatury i niskiej wilgotności. W każdej saunie powinny znajdować się drewniane ławki. Ogrzewana jest ona piecem elektrycznym, nagrzewającym kamienie (najczęściej granitowe). W pomieszczeniu musi działać odpowiednia wentylacja, która odprowadzi nadmiar pary wodnej. Dzięki temu wilgotność w kabinie jest bardzo niska. Obok kabiny głównej powinno znajdować się pomieszczenie do przebierania i natrysk z zimną wodą. W saunach domowych wystarczy tylko natrysk. Finowie stawiają sauny wolnostojące w pobliżu jezior, rzek, nad morzem. Umożliwia to szybkie i naturalne schłodzenie organizmu po wizycie w saunie.


To właśnie działanie przeciwstawnych temperatur ma największy wpływ na skuteczność działania sauny suchej. Zaczynamy od zimnego prysznica, wysuszamy dokładnie całe ciało, udajemy się do sauny na 8-12 min., a następnie bierzemy zimną kąpiel lub wychodzimy na zimne powietrze. Taki seans można powtórzyć 2-3 razy podczas jednej kąpieli. Ogólnie zaleca się jedną kąpiel w ciągu tygodnia, ale jeżeli nie ma przeciwwskazań, można stosować ją częściej. Niektórzy korzystają z sauny suchej nawet codziennie, ale ograniczają się wtedy do jednego cyklu.

Sauna sucha w Twoim domu: www.starpool-unipool.pl/oferta/sauny-suche-w-domu/


Zalety sauny suchej

Sauna fińska redukuje przede wszystkim naprężenie mięśni, które powstaje pod wpływem zmęczenia i stresu. Dzięki temu możemy skutecznie się zrelaksować i odprężyć. Wysoka temperatura rozszerza pory, którymi wydalane są wszelkie toksyny zalegające w naszym organizmie. Dodatkowym efektem jest gładka, idealnie nawilżona skóra. Regularne wizyty w saunie mogą ustabilizować ciśnienie, zwiększyć odporność organizmu, skrócić czas rehabilitacji, a także zmniejszyć dolegliwości kręgosłupa i stawów.

 

 

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu