Jak przygotować samochód na podróże z dzieckiem?

Podróż z dzieckiem własnym samochodem jest dla rodziców wyzwaniem, ponieważ trzeba zadbać nie tylko o ich wygodę, ale i o bezpieczeństwo oraz sprawić, że nie będą się nudzić podczas często wielogodzinnej jazdy. Co zrobić, aby przygotować w sposób optymalny samochód na podróże z dzieckiem?

Prawo o ruchu drogowym a foteliki

Dla zabezpieczenia zdrowia i życia dziecka przewożonego w samochodzie należy wyposażyć go w odpowiedni fotelik. Zmiana w Ustawie Prawo o ruchu drogowym z grudnia 2016 roku zlikwidowała wymóg granicy wiekowej, do której należy korzystać z fotelików samochodowych.

Główna nowelizacja ustawy o Ruchu Drogowym w Polsce, która weszła w życie 15 maja 2015 roku, miała za zadanie dostosować polskie prawo drogowe do norm unijnych. Już wówczas pojawił się bezwzględny wymóg przewożenia dzieci do określonego wieku i wzrostu w foteliku samochodowym. Dziś jedynym ograniczeniem jest wzrost dziecka. Według przepisów, małoletniego można przewozić na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika samochodowego już po osiągnięciu przez dziecko wzrostu 135 cm, o ile jego masa i wzrost nie pozwalają na umieszczenie go w nim. Przepis ten jest zgodny z normami unijnymi. Zakazuje się jednocześnie przewożenia dzieci niemających 150 cm wzrostu bez fotelika samochodowego na przednim siedzeniu auta.

Oczywiście foteliki samochodowe mogą być używane przez dzieci nawet wyższe, o ile są one dobrze dobrane do ich wzrostu i wagi. W przeciwnym wypadku nie będą chroniły przed ewentualnymi urazami, jeśli dojdzie do wypadku samochodowego. Więcej o fotelikach przeczytasz na: http://askot.pl/kategoria-produktu/foteliki/

 

Fotelik czy podstawka?

Głównym zadaniem fotelików jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i zabezpieczenie go przed obrażeniami głowy, klatki piersiowej i narządów wewnętrznych. Podstawka, także dopuszczalna przez polskie przepisy o ruchu drogowym, powoduje jedynie, że pas bezpieczeństwa jest bardziej dostosowany do mniejszych wymiarów pasażera. Nie chroni jednak przed uderzeniami z boku, dlatego najlepiej stosować, zwłaszcza przy dłuższych trasach, foteliki samochodowe.

Niemowlęta powinny być przewożone w specjalnych gondolach, które przypina się pasami na tylnym siedzeniu lub w nosidłach, które można przypiąć pasami lub umieścić w podstawie isofix.

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu