Samochód rodzinny gotowy na wszystko

Kiedy powiększa się rodzina, rodzice często inwestują w większy samochód - typu combi, minivan lub van. Takie pojazdy są przeznaczone do podróżowania całą rodziną, z pełnym bagażem, na przykład na wakacje czy weekendowe wyjazdy. W co powinien być wyposażony samochód, aby był gotowy „na wszystko”?

Foteliki samochodowe obowiązkowe

W każdym samochodzie rodzinnym muszą znaleźć się foteliki samochodowe, jeśli jeżdżą nim dzieci o wzroście poniżej 150 cm. W szczególnych przypadkach ustawa Prawo o ruchu drogowym zezwala na przewożenie w pojeździe na tylnym siedzeniu dziecka o wzroście co najmniej 135 cm przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, bez fotelika, jeśli ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego.

W przeciwnym wypadku samochód przeznaczony dla całej rodziny powinien mieć odpowiednią liczbę fotelików lub podstawek, najlepiej zaopatrzonych w sztywne oparcie na plecy, rozbudowany zagłówek oraz podłokietniki. Takie urządzenia sprawią, że w przypadku kolizji drogowej nasze dzieci będą solidnie chronione przed wszelkimi obrażeniami ciała.

 

Wyposażenie samochodu rodzinnego

W Polsce wymogiem jest posiadanie w samochodzie wyłącznie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Minimalna pojemność gaśnicy wynosi 1 kg i powinna ona mieć homologację oraz aktualne badania techniczne. Także trójkąt musi być homologowany. Za brak gaśnicy lub trójkąta grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Nie ma wymogu wyposażania auta w odblaskowe koszulki lub kamizelki czy w apteczkę, a jednak jeśli samochód ma być bezpieczny dla całej rodziny, takie elementy powinny się w nim znaleźć. Mogą przydać się, kiedy dziecko się zrani podczas wycieczki albo kiedy zacznie nas boleć głowa. Zadbajmy o wyposażenie apteczki również w podstawowe leki dostosowane do wieku naszych dzieci.

 

Dla wygody dziecka

Dzieci w podróży nudzą się, dlatego można zainstalować w samochodzie monitory w zagłówkach i mobilne DVD. Bajki w czasie podróży sprawią, że dziecko nie będzie marudne i ze spokojem zniesie nawet daleką drogę. Dla wygody maluchów zabierzmy do samochodu wyprofilowane poduszki, tzw. rogale dla dzieci, czy nakładki na pasy bezpieczeństwa.

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu