Defibrylator AED - jak go używać?

Jeszcze kilka lat temu defibrylatory oglądaliśmy przede wszystkim w telewizji, dziś są one coraz częściej dostępne w miejscach publicznych. Jednak nadal niewiele osób wie, jak ich używać, a wiedza ta może w przyszłości uratować komuś życie.

Czym jest defibrylacja?

Nagłe zatrzymanie akcji serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Często jest spodowodowane szybkim tempem życia, długotrwałym stresem, niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Nigdy nie wiadomo, kiedy staniesz się świadkiem sytuacji zagrażającej życiu, w której konieczne będzie użycie podręcznego defibrylatora. Być może Twojej pomocy będzie potrzebował ktoś z Twoich najbliższych, przyjaciel, znajomy z pracy, a może całkiem przypadkowy przechodzień w centrum handlowym czy na dworcu. Pierwsze 4 minuty są decydujące, dlatego warto poznać krótką instrukcję użytkowania tego sprzętu. Defibrylacja to nic innego jak przejście impulsu elektrycznego przez mięsień sercowy, który pozwoli na przywrócenie prawidłowej pracy serca. Do jej przeprowadzenia może być użyty defibrylator ME PAD AED.

 

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Udzielenie pierwszej pomocy powinno być poprzedzone sprawdzeniem funkcji życiowych poszkodowanego. Konieczne jest udrożnienie dróg oddechowych i sprawdzenie oddechu lub ruchów klatki piersiowej. Weryfikacja nie powinna zająć więcej niż 10 sekund. Jeżeli nie stwierdzisz w tym czasie oddechu, konieczne będzie wezwanie karetki i zdobycie defibrylatora. Jeżeli do sytuacji doszło w miejscu publicznym, wyznacz osobę, która wykona telefon i przyniesie defibrylator. Ty w tym czasie podejmij resuscytację krążeniowo-oddechową. Pamiętaj o tym, że należy ją kontynuować aż do chwili przybycia karetki lub otrzymania defibrylatora.

 

Sposób użycia defibrylatora

Nigdy nie wahaj się skorzystać z tego urządzenia. Jest ono łatwe w użyciu i nie powinno nastręczyć nikomu trudności w obsłudze. Udzielanie pomocy rozpocznij od włączenia urządzenia. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, które usłyszysz. Sugeruj się też rysunkiem umieszczonym na sprzęcie. Wykonaj następujące kroki:

  1. Zerwij folię zabezpieczającą.
  2. Umieść elektrody na ciele poszkodowanego zgodnie z rysunkiem na urządzeniu - jedną pod prawym obojczykiem, a drugą na lewym boku pod sercem.
  3. Urządzenie samo oceni, czy potrzebna jest defibrylacja. Defibrylatory automatyczne po podłączeniu elektrod samoczynnie uruchamiają procedurę wyładowania impulsu elektrycznego. Defibrylatory półautomatyczne poinformują Cię o konieczności wciśnięcia odpowiedniego guzika, który wyśle impuls pobudzający mięsień sercowy.

W trakcie używania defibrylatora nie wolno dotykać poszkodowanego. Użytkowanie urządzenia zgodnie z instrukcją jest w pełni bezpieczne zarówno dla poszkodowanego, jak również dla osoby udzielającej pomocy.

Losowe

Sofa z funkcją spania czy bez?
2018-06-26

Sofa z funkcją spania czy bez?

Przed wyborem sofy zastanawiamy się nad jej wielkością, rodzajem tapicerki oraz kolorem. A myślimy, o tym czy powinna mieć funkcję spania...

Men-log.pl | Męska strona internetu