Jak dbać o zamszowe buty?

Zamsz to zeszlifowany wierzch skóry. Materiał ten ma wielu zwolenników, choć niewątpliwym problemem jest fakt, że charakterystyczne włoski są bardzo podatne na utrzymywanie zabrudzeń.

Przemoczenia i zbieranie kurzu to główna wada obuwia wykonanego z zamszu. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie powinno być jednak problemu z utrzymaniem go w dobrym stanie nawet przez długie lata.

Podstawą dbania o zamszowe buty jest ich regularne szczotkowanie. Dzięki temu usuwa się kurz i błoto, a ponadto poprawia wygląd włosia. Szczotka do zamszu powinna być wykonana z twardych włókien nylonowych i miedzianych z jednej strony oraz welurowej gumy z drugiej. Na rynku dostępne są też specjalne kostki do czyszczenia zamszu, które usuwają plamy i rozczesują zlepione miejsca, działając w sposób podobny do gumki do ołówka. Szczotkowanie i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać tylko na suchych butach, w przeciwnym razie istnieje ryzyko trwałego wtarcia zabrudzeń w materiał.

Jesienią i zimą - ale także w ciepłe, lecz wilgotne dni - warto pamiętać o zaimpregnowaniu butów w celu uchronienia ich przed wilgocią. Zamsz szybko niszczy się pod jej wpływem. W sklepach obuwniczych można nabyć specjalne preparaty (Multi Stop, Antiaqua), które wytwarzają na powierzchni skóry warstwę ochronną uniemożliwiającą wodzie przeniknięcie w głąb włosków.

Kolejnym problemem jest fakt, że wszelkie plamy i drobne uszkodzenia są widoczne na zamszu w o wiele większym stopniu niż na butach wykonanych z innego materiału. Do czyszczenia można zastosować lekki roztwór amoniaku - oczywiście po uprzednim wyszczotkowaniu. Dobrym sposobem jest też woda z mydłem. Próbę najlepiej przeprowadzić w najmniej widocznym miejscu. Czyszczenie powinno odbywać się równomiernie na całej powierzchni - tak, by nie powstawały zacieki. Po usunięciu zabrudzeń buty odstawić trzeba do wysuszenia w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, gdyż może to spowodować nadmierne usztywnienie materiału.

Po wyschnięciu dobrze jest użyć impregnantu, a następnie posypać buty odrobiną talku - pozwoli im to odzyskać znakomity wygląd.

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu