Mistrzostwa Świata Formuły 1 - Grand Prix F1 Węgier

Mistrzostwa świata w tym sporcie składają się z kilkunastu wyścigów, z których każdy organizowany jest na innym torze. Najbliższy wyścig tegorocznych Mistrzostw Świata Formuły 1 odbędzie się na Węgrzech, na słynnym torze Hungaroring. Więcej o planowanym wyścigu dowiecie się w artykule.

Ryk supersilników, zawrotna prędkość i sportowe emocje - oto co przyciąga fanów z całego świata na tory wyścigowe, na których mogą podziwiać zmagania najlepszych kierowców w ich najnowocześniejszych bolidach. Mowa oczywiście o wyścigach Formuły 1.

 

Garść faktów historycznych

Wszystko zaczęło się 21czerwca 1936 roku, kiedy to na nieznanym wówczas torze o długości 3,1 mili, w bezpośredniej okolicy Budapesztu swoje zmagania rozpoczęli kierowcy bolidów Mercedes – Benz, Auto Union i Alfa Romeo. Wyścig wygrał Tazio Nuvolari, który startował w bolidzie ze stajni Alfy Romeo. Niestety skomplikowana sytuacja polityczna i wybuch II wojny  światowej sprawiły, że wyścigi na węgierskiej ziemi zostały wstrzymane na całe 50 lat.

Aż do roku 1986, kiedy to na krętym i trudnym torze Hungaroring stanęli w szranki najlepsi kierowcy z całego świata. Ich zmagania oglądało wówczas ponad 200 000 kibiców (mimo że ceny biletów przekraczały znacząco możliwości finansowe Węgrów). Pierwszym zwycięzcą Grand Prix Węgier został Brazylijczyk Nelson Piquet, który startował w bolidzie zaprojektowanym przez Hondę; ten sam kierowca zwyciężył także rok później.

Jako kierowca na Węgierskim torze najczęściej triumfował Lewis Hamilton, który na pierwszym stopniu podium stawał aż 5 razy. Zaraz za nim uplasował się Michael Schumacher z dorobkiem 4 zwycięstw. Trzecie miejsce zdobył Ayrton Senny.

Jeżeli chodzi o markę, to na Hungaroring liderem pozostaje McLaren, który jako producent podwozia do zwycięskiego bolidu wygrywał aż 11 razy. Za nim jest Williams z dorobkiem 7 zwycięstw oraz Ferrari, które może pochwalić się konstrukcją 6 zwycięskich bolidów.

 

A co w tym roku?

Nie ma co ukrywać, że specyfika i wymagania węgierskiego toru gwarantują wręcz niezapomniane emocje, dlatego na imprezie nie może zabraknąć żadnego prawdziwego kibica. Trzeba pamiętać, że wyścig zbliża się wielkimi krokami – odbędzie się bowiem 30 lipca! Jeżeli więc nie masz jeszcze wejściówki na tę imprezę, zaopatrz się w nią. Bilety na F1 na Węgrzech znajdziesz tutaj. 

W ramach tegorocznych rozgrywek Formuły 1 odbyły się już cztery wyścigi: w Australii (zwycięzca: Sebastian Vettel), w Chinach (zwycięzca: Lewis Hamilton), w Bahrajnie (zwycięzca: Sebastian Vettel), w Rosji (zwycięzca: Valtteri Bottas) oraz w Hiszpanii (zwycięzca: Lewis Hamilton).

Za nami już spora dawka emocji związanych z Formułą 1, jednak prawdziwe widowisko dopiero się odbędzie. Kto zwycięży tegoroczne Mistrzostwa Świata F1? Czas pokaże. Jedno jest pewne – czekają nas niezapomniane sportowe doznania.

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu