Czy opieka nad osobami starszymi to praca także dla mężczyzn?

Są zawody, które według stereotypów powinni wykonywać głównie przedstawiciele konkretnej płci. Takim zajęciem jest chociażby opiekowanie się seniorami za granicą. Nawet oferty pracy na to stanowisko zazwyczaj kierowane są do kobiet. Czy panowie rzeczywiście nie nadają się do bycia opiekunem?

Być może to faworyzowanie kobiet bierze się stąd, że to przecież one pełniły zawsze funkcję pań domu. Ta tendencja aż po dziś dzień utrzymuje się jeszcze w wielu kulturach i domach. W związku z tym, wiedząc, że opieka nad seniorami w dużej mierze polega na pomocy w obowiązkach domowych, rodziny oraz agencje są zainteresowane przede wszystkim zatrudnianiem kobiet. Poza tym kobiety uchodzą za bardziej empatyczne i cierpliwe, co też może mieć znaczenie.

 

Konkurencja dla kobiet

Jak pokazuje życie codzienne – stereotypy często znacznie mijają się z prawdą. Czy ta konstatacja odnosi się do mężczyzn, pracujących jako opiekunowie osób starszych? Wiele wskazuje na to, że tak. Warto podkreślić, że zmienia się podejście rodzin seniorów do mężczyzn-opiekunów.

 

Czy panowie są potrzebni w tym zawodzie? 

Opieka nad osobami starszymi jest pracą wymagającą zarówno siły fizycznej, jak i psychicznej. Zazwyczaj wiąże się z całodobowym czuwaniem nad podopiecznym, pracami domowymi oraz pomocą przy codziennej pielęgnacji. Coraz więcej zleceniodawców widzi w mężczyznach osoby, które lepiej poradzą sobie z seniorami o ograniczonej sprawności ruchowej czy ze znaczną nadwagą. Ze względu na naturalną tężyznę panom znacznie łatwiej jest chwycić drugą osobę, pomóc podczas kąpieli lub przenieść z wózka na łóżko. Lepiej odnajdują się oni także podczas prac konserwacyjnych i naprawczych, które w domach osób starszych są częstym problemem.

 

Dlaczego warto zatrudnić opiekuna?

Obecnie znacznie częściej mężczyzn opiekujących się seniorami docenia się także za ich charakter. Wielu z nich lepiej znosi rozłąkę z rodziną i z łatwością dostosowuje się do nowych warunków. Ponadto panowie doskonale odnajdują się w roli kucharzy i dużo chętniej niż panie otwierają się na dietę swoich podopiecznych. Bez problemu dbają o ogród oraz dotrzymują towarzystwa podopiecznym, wymyślając dla nich rozmaite formy aktywności intelektualnej. Dzięki temu rodziny, które zdecydowały się na zatrudnienie opiekuna osób starszych, nie wyobrażają sobie, by mogła go zamienić opiekunka.

Odwiedzając stronę www.friggawork.pl/pl/aktualne-zlecenia, każdy z Panów zainteresowanych pracą w tym charakterze ma możliwość zapoznania się z wolnymi wakatami oraz złożenia swojej aplikacji.

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu