Jak wiązać krawat i muszkę?

Obowiązkowe elementy eleganckiego męskiego stroju doczekały się wielu sposobów noszenia i wiązania. Są one zależne od aktualnych trendów oraz okazji, na jaką zostały założone.

Klasyczna mucha pasuje do fraka lub smokingu, a więc zakładana jest na wyjątkowo uroczyste okazje. Do najbardziej eleganckich strojów dobiera się barwę czarną lub białą. Sposób jej wiązania - mimo obiegowej opinii - nie jest wcale skomplikowany i warto się go nauczyć, gdyż wersja "na gumce" jest wyjątkowo passe i nie przystoi dżentelmenowi.

Jak wiązać muchę? Na początku wyrównaj długość końców wstążki. Lewy zagnij w kształt pętelki w taki sposób, by jego koniec był skierowany w prawą stronę. Następnie złap drugą końcówkę wstążki i przełóż ją przez środek nad prawym skrzydełkiem, wsuwając do pętli od góry i pociągając z dołu. W celu nadania kształtu lewemu skrzydełku, włóż je do pętli i lekko przekręć koniec do tyłu. Przełóż skrzydełko do przody przez pętle połowy węzła. Na koniec wystarczy ściągnąć kokardkę i wyprostować obie jej końcówki. Pamiętajmy, by nie ściskać węzła zbyt mocno.

Krawat jest znacznie popularniejszy od muszki - zarówno na oficjalne okazje jak i luźniejsze spotkania w rodzinnym gronie. Jego przewaga wynika prawdopodobnie z dużo prostszego sposobu wiązania, choć wyróżnić można wiele węzłów. Najbardziej znany i najczęściej spotykany to uniwersalny węzeł prosty.

Aby go zawiązać, przełóż szeroki koniec krawata nad węższym w prawą stronę. Następnie przesuwaj go dalej w lewo pod spodem węższego końca. Szeroką końcówkę przełóż w prawo nad węższą, a następnie przeciągnij w dół przed pętlę. Przytrzymaj wąski koniec krawata i delikatnie zaciskaj, tworząc węzeł. Na koniec przewiń go przez pętelkę na odwrocie.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego węzła, warto pamiętać o kilku podstawowych regułach wiązania krawata:

- pierwsze wiązanie jest najważniejsze, ponieważ utrzymuje ono kształt krawata – należy je więc mocno przytrzymać

- kolejne wiązanie mogą być luźniejsze, dopiero ostatnie trzeba zacisnąć mocniej

- szeroką końcówkę należy wkładać do pętli stopniowo, bez pośpiechu, nie robiąc tego za pomocą jednego pociągnięcia ręki

- gotowego węzła nie należy zaciskać zbyt mocno

- przed ostatecznym zawiązaniem krawata należy pamiętać o zapięciu guzika na kołnierzyku koszuli

- pamiętajmy, że prawidłowo zawiązany krawat powinien mieć tę samą długość obu końcówek

- węzeł powinien całkowicie przykrywać zapięcie kołnierzyka.

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu