Medycyna pracy dla Twojej firmy

Badania lekarskie pozwalają na ustalenie braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Wyróżnia się badania wstępne okresowe i kontrolne.

Każdy pracodawca powinien zainteresować się niezbędnymi badaniami dla swoich pracowników. Dzięki regularnym kontrolom lekarskim można uniknąć błędów w pracy i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Nie wszystkim jednak jest w stanie zająć się jedna osoba. Dlaczego warto zainwestować w medycynę pracy dla twojej firmy?

 

Nie musisz pilnować terminów

O ile przy kilkuosobowej działalności to nie będzie problemem, o tyle w placówkach, gdzie pracuje kilkuset pracowników, trudno jest pilnować wszystkich. Odpowiednia firma zadba o to, by każdy z twoich pracowników stawił się na badania w wyznaczonym terminie.

 

Nie martwisz się o pracowników na zwolnieniu

Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której jeden z pracowników będzie zmuszony wziąć urlop dłuższy niż trzydzieści dni. Dla pracodawcy to dodatkowy stres, ponieważ nie tylko musi znaleźć on kogoś na jego miejsce, ale też zadbać o to, by późniejszy powrót rekonwalescenta do pracy był zgodny z prawem. Medycyna pracy dla firm umożliwi ci oddelegowanie tych zadań, którymi nie musisz zajmować się osobiście.

 

Edukujesz pracowników bez dodatkowych kosztów

Warto rozejrzeć się za ofertami firm, które oferują bonusowe szkolenia w cenie pakietu. Edukacja to dobra profilaktyka szczególnie w tych firmach, w których zdrowie pracowników jest stale narażone, np. przez niebezpieczne substancje, z którymi mają oni kontakt. Dobrze jest uświadamiać podwładnych, w jaki sposób mogą zadbać o siebie po pracy, by pozostawali zdrowi jak najdłużej.

 

Nie martwisz się o wizytację na stanowiskach pracy

Każda firma musi przechodzić określone kontrole ze względu na zagrożenia związane z pracą na konkretnych stanowiskach. Wizytacje bywają stresujące zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników, ale firmy zajmujące się medycyną pracy mogą przygotować dla ciebie całą dokumentację, uwzględniając wszystkie niezbędne elementy. Dzięki temu nie musisz martwić się ani o stronę teoretyczną (baza danych potrzebna do kontroli), ani o odpowiednie przygotowanie podwładnych i miejsc pracy.

 

Potwierdzenie badań dla wszystkich pracowników

Zgodnie z prawem pracodawca jest zobowiązany do umowy z placówką medyczną, która zapewnia profilaktyczną opiekę pracownikowi. Specjaliści od medycyny pracy mogą załatwić wszelkie formalności z tym związane, ale dodatkowo zadbają też o pełne przygotowanie dla tych pracowników, którzy często pracują poza granicami kraju. Wówczas medycyna pracy musi wystawić oświadczenia, które będą respektowane także za granicą.

Medycyna pracy obejmuje wiele różnych badań, od tych najprostszych, sanitarno-epidemiologicznych, po te bardziej skomplikowane (np. dla pracowników fizycznych). Na szczęście nie musisz dbać o to sam – dzięki wsparciu odpowiednich firm wszelkie formalności związane z medycyną pracy przestaną być przykrą niedogodnością.  

 

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł "Medycyna pracy dla Twojej firmy" powstał we współpracy z firmą Team Prevent z Pszczyny.

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu