Czy wybielanie zębów zawsze daje pożądany efekt?

Wybielanie zębów jest dziś powszechnie wykonywanym zabiegiem. Ślub, chrzciny, sylwester - stwarzają niejedną okazję do tego, aby pochwalić się rozjaśnionym uśmiechem.

Gdy domowe metody zawodzą bądź nie chcemy ich stosować - pozostaje wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym metodą nakładkową bądź gabinetową. Czy takie zabiegi zawsze jednak dają pożądane rezultaty?

 

Metody profesjonalnego wybielania zębów

Dentyści oferują dwie metody wybielania zębów: 

  • nakładkową - polega ona na pobraniu wycisku i utworzeniu na jego podstawie indywidualnie dobranych szyn, do których pacjent dostaje żel wybielający z substancją aktywną, którą zazwyczaj jest nadtlenek karbamidu. Samo wybielanie następuje poprzez noszenie nakładek w domu każdego dnia, przez zaleconą przez stomatologa liczbę godzin. Efekty ujawniają się stopniowo przez okres noszenia szyn (czyli od siedmiu do dwudziestu jeden dni),
  • gabinetową - jest wykonywana u stomatologa i polega na nałożeniu na zęby żelu wybielającego, w którego skład wchodzi zazwyczaj nadtlenek wodoru, i aktywowaniu go lampą hybrydową lub laserową. Ta metoda uważana jest za najskuteczniejszą, a jej efekty widać od razu po wyjściu z gabinetu - choć kolor zębów stabilizuje się przez kolejnych kilkanaście dni.

Przed każdym zabiegiem wybielania należy wyleczyć wszystkie zęby, usunąć kamień nazębny i osady. Natomiast w trakcie rozjaśniania i przez co najmniej trzy kolejne doby należy stosować się do zaleceń tzw. białej diety. Należy także liczyć się z możliwością wystąpienia nadwrażliwości zębów.

Jeżeli nie chcemy korzystać z pomocy dentysty, mamy także opcję zastosowania pasków bądź żeli wybielających dostępnych w każdej aptece i sklepie dentystycznym. Można także skorzystać z domowych metod rozjaśniania, jednak stomatolodzy zazwyczaj zdecydowanie je odradzają.

 

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Wybielanie zębów nie może zostać wykonane u każdej osoby. Najważniejsze przeciwwskazania to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • silna nadwrażliwość zębów,
  • wiek poniżej 16 lat,
  • liczne uzupełnienia protetyczne w zębach przednich - nie ulegają one wybieleniu,
  • alergia na składniki preparatów wybielających,
  • obecność stanu zapalnego dziąseł, recesji dziąseł (odsłonięcie szyjek zębowych),
  • niewyleczone ubytki, nieusunięty kamień nazębny.

 

Jaki efekt da wybielanie zębów?

Przed przystąpieniem do rozpoczęcia wybielania stomatolog oceni kolor naszych zębów przy użyciu tzw. wskaźnika Vita i wskaże, jaki odcień możemy osiągnąć po przeprowadzeniu zabiegu. Wybielanie metodą nakładkową umożliwia rozjaśnienie zębów zazwyczaj o kilka tonów, metodą gabinetową - nawet o kilkanaście. 

Efektu wybielania nie da się jednak stuprocentowo przewidzieć. O działaniu różnych środków przeczytasz tutaj. Oczywiście - zależy on między innymi od wybranej techniki profesjonalnego rozjaśniania oraz od stężenia substancji aktywnej. Jednak znaczący wpływ mają na niego także czynniki, które są od nas niezależne - takie jak stopień zmineralizowania zęba oraz jego ogólny stan. Na finalny efekt będzie miało także wpływ źródło wybielanych przebarwień. Niektóre z nich, np. takie powstałe w wyniku chorób wewnętrznych czy też zażywania leków, mogą nie rozjaśnić się dostatecznie. Należy także pamiętać, że uzupełnienia protetyczne nie zostaną wybielone.

Efektów wybielania metodami domowymi nie da się przewidzieć. Żele wybielające wykazują dużą skuteczność, podobnie jak paski; te drugie mogą jednak niedokładnie przylegać do zębów i w konsekwencji - rozjaśniać je nierównomiernie.

Uzyskany efekt utrzymuje się około 2-3 lata. Niektórzy dentyści zalecają zabieg przypominający po upływie roku - często wykonuje się go nakładkowo. Na to, jak szybko nasze zęby utracą biel, mają wpływ także nasze nawyki żywieniowe. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wymogów białej diety bezpośrednio po wybielaniu oraz najlepiej całkowite odstawienie używek, takich jak kawa, herbata, czerwone wino i papierosy.

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu