Czy warto założyć własny kantor internetowy?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu w internecie? Kantor wymiany walut może okazać się bardzo opłacalnym przedsięwzięciem.

E-kantory są niezwykle popularne i z roku na rok zyskują coraz to nowych użytkowników. Nie bez przyczyny. Pod wieloma względami przewyższają one kantory tradycyjne; wychodzą naprzeciw oczekiwaniom człowieka XXI w., który zdążył już przywyknąć do wygody i ekspresowych transakcji internetowych. Można zasadnie przypuszczać, że tradycyjne, stacjonarne kantory wymiany walut z biegiem czasu przejdą do lamusa, ustępując całkowicie miejsca swoim internetowym odpowiednikom. Jest to więc branża z przyszłością.

 

Dlaczego e-kantory są tak popularne?

Kantory internetowe, jak już zostało powiedziane, mają szereg zalet, których brakuje ich tradycyjnym, stacjonarnym odpowiednikom. Po pierwsze, aby skorzystać z usług e-kantoru, wystarczy zalogować się na jego stronę internetową i postępować zgodnie ze wskazówkami. Profesjonalne e-kantory mają czytelny i przejrzysty interfejs, który żadnemu użytkownikowi, nawet najmniej skomputeryzowanemu, nie powinien nastręczyć trudności w obsłudze. Warto przy tym odnotować, że aby przeprowadzić transakcję walutową w sieci, wystarczy kilka chwil. Nie musimy donikąd jeździć, stać w kolejkach, grzęznąć w korkach itd. Jest to znaczne udogodnienie.

Po drugie, korzystanie z e-kantorów jest korzystniejsze również w perspektywie finansowej. Okazuje się, że spread w e-kantorze może być nawet o 50-60% niższy niż w banku czy też kantorze stacjonarnym! Różnica jest więc znaczna, zauważa się ją zwłaszcza w przypadku wymiany dużych sum. Poza tym transakcje walutowe dokonywane za pośrednictwem sieci są wolne od prowizji, co również ma niemałe znaczenie.

Po trzecie wreszcie, w kantorach internetowych na ogół mamy więcej możliwych do wymiany walut niż w tradycyjnych, które często oferują jedynie trzy najpopularniejsze: euro, funt i dolar. Np. rkantor.com ma w swojej ofercie kilkanaście różnych walut, a średni kurs każdej z nich jest znacznie niższy niż w bankach czy w kantorach stacjonarnych (można to sprawdzić chociażby na przykładzie korony norweskiej: https://www.rkantor.com/kursy-walut/NOK/).

 

Jak założyć e-kantor?

Jeśli powyższe argumenty cię przekonują i postanowiłeś założyć swój własny e-kantor, powinieneś zapoznać się z paroma istotnymi faktami dotyczącymi tej formy działalności gospodarczej.

  • Nie każdy może zostać właścicielem e-kantoru. Osoby, które były dotychczas skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa skarbowe lub inne, popełnione w celach osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, nie mają szans na założenie własnego kantoru.
  • Właściciel e-kantoru zobowiązany jest co roku przedkładać odpowiednim organom zaświadczenie dowodzące jego niekaralności.
  • Kantor wymiany walut może założyć zarówno osoba prywatna, jak i firma. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy wysłać do ZUS-u specjalny formularz.
  • Każdy profesjonalny e-kantor powinien mieć szyfrowane połączenia SSL. Jest to standard, o który należy koniecznie zadbać, jeśli chcesz zyskać zaufanie klientów. Szyfrowanie połączeń SSL daje gwarancję bezpieczeństwa przy dokonywaniu transakcji walutowych.
  • Twoim obowiązkiem będzie także zintegrowanie kursów prezentowanych na stronie z kursami Narodowego Banku Polskiego.
  • Warto również zastanowić się nad sposobem potwierdzania transakcji. Najczęstszym i chyba najskuteczniejszym jest powiadamianie klientów o przeprowadzonych operacjach pieniężnych za pomocą wiadomości SMS.

 

Założenie własnego kantoru internetowego może być dobrym pomysłem na biznes. Jeśli masz smykałkę do tego typu działalności i spełniasz elementarne warunki stawiane właścicielom e-kantorów – powinieneś wziąć tę opcję pod rozwagę. Branża z roku na rok się rozwija i można chyba bez ryzyka powiedzieć, że ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu