Czy studia determinują karierę zawodową?

Pytanie to zadają sobie wszyscy kończący swoją edukację studenci, zafrasowani swoją ścieżką zawodową. Niektórzy z nich martwią się, że dyplom szkoły wyższej będzie niezadowalający dla potencjalnego pracodawcy albo że specjalizacja ograniczy ich zawodowe możliwości. Czy rzeczywiście tak jest?

Błędy przeszłości

Jeśli przeglądasz oferty z Warszawy, zerkasz na ogłoszenia pracy z Krakowa czy Poznania i z niepokojem stwierdzasz, że te, które cię interesują, nie wiążą się z kierunkiem twoich studiów – nie jesteś sam. Wielu młodych ludzi jeszcze w trakcie studiów uświadamia sobie, że wybrany przed laty kierunek studiów nie był najlepszą z możliwych opcji. Myśl w stylu: „minąłem się z powołaniem” nawiedza wielu ludzi – nie tylko tych, którzy świeżo skończyli studia, ale również tych, którzy od lat pracują w nielubianym przez siebie zawodzie.

 

Próby i błędy

Tylko nieliczni szczęściarze wybierają kierunek studiów całkowicie zgodny z tym, co później robią zawodowo. Mając 18 czy 19 wiosen trudno przewidzieć, czego będzie oczekiwało się od życia za kilka następnych lat. Co więcej, nawet dyplomy studiów ukończonych z pełną świadomością i rozmysłem nie dają gwarancji wykonywania zaplanowanego zawodu – to weryfikuje aktualna sytuacja na rynku pracy.

Czas świeżo po studiach nie jest przeznaczony do podejmowania trudnych decyzji, ale do próbowania. Wielu młodych ludzi, zanim znajdzie swoją wymarzoną pracę, musi najpierw sprawdzić dziesięć nieodpowiednich stanowisk i przekonać się, że są stworzeni do czegoś innego. Najtrudniejsze w tym procesie jest zachowanie pogody ducha i motywacji do dalszego poszukiwania. Warto jednak podejmować nowe próby – nawet jeśli żadna z nich nie okaże się trafna, to każda przyniesie nowe doświadczenia i wiedzę.

 

Nowe możliwości

Studia nie przyniosły wiedzy czy umiejętności wymaganych na wymarzonym stanowisku? Nic straconego. Konieczne kwalifikacje można bowiem nabyć w ramach dodatkowego kursu, studiów podyplomowych lub samodzielnej nauki.

Chęć rozwoju, potwierdzona podejmowaniem nowych wyzwań przez aplikanta, jest bardzo atrakcyjna w oczach pracodawcy. Stanowi sygnał, że potencjalny pracownik jest zdeterminowany, aby zająć dane stanowisko, kieruje nim ambicja i duża motywacja. Takie cechy są bardzo cenne i zawsze przyjmowane z aprobatą.

 

Nie na marne

Mimo że nie zawsze udaje się połączyć kierunek studiów z wykonywanym zawodem, nie można całkowicie przekreślać wspomnianego etapu edukacji. Sam fakt ukończenia studiów jest dla pracodawcy dowodem na to, że ma do czynienia z osobą inteligentną, umiejącą pokonywać przeszkody i zmagać się z rzeczami, które nie do końca przypadają jej do gustu (co zdarza się nie tylko na studiach, ale również w pracy). Absolwent uczelni ma na koncie sytuacje, które nauczyły go rozwiązywać problemy w kreatywny sposób. Cechuje go również świeże spojrzenie na kwestie zawodowe. Pokazując dyplom ukończenia studiów, daje do zrozumienia, że jest w stanie nauczyć się też innych, zupełnie nowych rzeczy, przydatnych lub niezbędnych na danym stanowisku.

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu