Jak poprawnie oczyścić jamę ustną?

Od dziecka słyszymy, że aby mieć zdrowe zęby, musimy myć je przynajmniej dwa razy dziennie. Okazuje się, że nie jest to takie proste - nie wystarczy ograniczyć się do kilkunastosekundowego szorowania!

Zęby powinny być szczotkowane przez około dwie minuty. Nie krócej, ponieważ wtedy nie zdążymy dokładnie usunąć płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Ale też nie dłużej - gdyż zbyt intensywnym oczyszczaniem możemy uszkodzić sobie szkliwo. Szczoteczki elektryczne zazwyczaj mają zaprogramowany odpowiedni czas pracy, po upływie którego automatycznie się wyłączają. Jeśli takiej nie posiadamy, warto samodzielnie odmierzać czas, by być pewnym, że nasze szczotkowanie nie pójdzie na marne.

 

Precyzja przede wszystkim

Poprawne szczotkowanie uzębienia to złożony proces. Wymaga on dokładnego skupienia się na wszystkich partiach zębów - przednich, tylnych oraz na powierzchniach żujących. Nowoczesne szczoteczki elektryczne pomagają nam w tym, odliczając czas, który trzeba przeznaczyć na usunięcie zanieczyszczeń z jednej ćwiartki zębów (30 s). Bogatą ofertę szczoteczek elektrycznych oferuje sklep denthelp.

 

Odpowiednia pasta i szczoteczka

Pasta, na którą się zdecydujesz, powinna mieć jak najmniej chemicznych dodatków oraz niski wskaźnik RDA. 

Szczoteczka natomiast musi mieć stosunkowo niewielką główkę (by łatwo było nią manewrować) i miękkie bądź średniotwarde włosie. Warto zainwestować w urządzenie elektryczne, klasyczne, soniczne bądź ultradźwiękowe - gwarantują one lepsze oczyszczanie uzębienia z płytki nazębnej oraz dbają o zachowanie poprawnej techniki szczotkowania. Pamiętaj, by końcówkę szczoteczki elektrycznej bądź samą szczoteczkę klasyczną wymieniać regularnie co trzy miesiące.

 

Oczyszczanie języka

Czy wiesz, że duża ilość bakteryjnego osadu zbiera się na języku? Może on odpowiadać zarówno za nieświeży oddech, jak i za próchnicę! Dlatego też każdego dnia należy delikatnie usnąć go skrobaczką, szczoteczką bądź gumową nakładką.

 

Nitkowanie i płukanie

Ostatnim etapem oczyszczania jamy ustnej powinno być nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. To w nich gromadzi się znaczna ilość płytki nazębnej, która, nieusuwana, prowadzi do powstania kamienia nazębnego. Stąd już prosta droga do próchnicy i paradontozy.

Warto także wyrobić w sobie nawyk płukania jamy ustnej. Płyn, dzięki swojej wyjątkowej konsystencji, dotrze tam, gdzie szczoteczka nie sięga.

Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, zafundujesz swojej jamie ustnej kompleksowe mycie. Pamiętaj jednak, by regularnie co sześć miesięcy odwiedzać stomatologa. Nie tylko wyleczy on ewentualne ubytki czy usunie kamień nazębny, ale i pomoże ci wyeliminować wszystkie błędy, popełniane przy oczyszczaniu uzębienia.

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu