Efekty świetlne na imprezie – jak się je uzyskuje?

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek większa imprezę bez należytego oświetlenia. Nie chodzilibyśmy tak chętnie do klubów dyskotekowych, gdyby nie oferowały one swoim gościom tak oszałamiającej feerii barw na parkiecie.

Co dają efekty świetlne na imprezie?

Za efekty świetlne w dyskotekach odpowiedzialne są specjalne urządzenia, które można nabyć w sklepach ze sprzętem elektronicznym (np. w sklepie www.megascena.pl). Nie są one drogie, a dają naprawdę sporo frajdy i pozwalają stworzyć na imprezie niesamowity klimat. Wielu organizatorów nie przywiązuje należytej wagi do oświetlenia imprez, co później ujemnie odbija się na całym wydarzeniu.

Na koncertach oświetlenie należy traktować jako integralną część scenografii – ma ono bowiem ogromny potencjał aranżacyjny. Pozwala skupić uwagę uczestników imprezy na określonych elementach przestrzeni i wydobyć z niej pożądane detale, a nawet zakamuflować ewentualne mankamenty czy niedociągnięcia wystroju scenicznego. Poza tym może ono stanowić znaczące uzupełnienie występu artystycznego. Podobnie jak oglądanie dobrze wyreżyserowanego wideoklipu daje nam wrażenia bogatsze i nieco odmienne niż samo nagranie audio, tak również efekty świetlne na koncercie czy potańcówce nadają wykonywanym przez artystów utworom jak gdyby nowy wymiar (oczywiście jeśli są umiejętnie zastosowane).


Jaki sprzęt zastosować?

Sprzęt służący do tworzenia efektów świetlnych można podzielić, ogółem rzecz biorąc, na 4 kategorie: rampy, projektory, naświetlacze oraz automatyczne oprawy oświetleniowe (kupisz je wszystkie tutaj: https://www.megascena.pl/efekty-dyskotekowe/). Poniżej scharakteryzujemy każdą z tych kategorii.

Rampy dają miękkie, rozproszone światło, najczęściej w 3 lub 4 kolorach. Stanowią najbardziej tradycyjny typ oświetlenia elektrycznego, znajdujący zastosowanie na różnego rodzaju większych imprezach.

Projektory pozwalają wyświetlać fantazyjne, miłe dla oka figury geometryczne o różnych kolorach. Ponadto dają możliwość modyfikowania uzyskiwanych efektów przy użyciu specjalnych nakładek, przysłon itp.

Naświetlacze można podzielić na symetryczne oraz niesymetryczne. Te pierwsze pozwalają oświetlić większe obiekty, jako że emitują szeroki i intensywny strumień światła. Drugie natomiast okazują swą przydatność wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu równomiernego oświetlenia.

Automatyczne oprawy oświetleniowe są najbardziej zaawansowanym sprzętem z tej kategorii produktowej. Dzięki nim uzyskasz na imprezie spektakularne efekty, które podkręcą atmosferę i spotęgują entuzjazm uczestników zabawy. Ich zaletą jest to, że raz uruchomione, nie wymagają już właściwie ingerencji użytkownika. To doskonały sposób na wywołanie nietuzinkowych wrażeń estetycznych.

 

Efekty świetlne są niezbędnym elementem każdej imprezy. Dodają jej wigoru i stwarzają niepowtarzalny nastrój. Dlatego jeśli zajmujesz się – czy to hobbystycznie, czy też w ramach działalności zawodowej – organizacją imprez, nie powinieneś wahać się przed kupnem dobrego sprzętu oświetleniowego. Zwróć szczególną uwagę na produkty takich marek, jak QTX, ADJ, Cameo Light i Eurolite, które są niekwestionowanymi liderami na rynku w zakresie oświetlenia dyskotekowego.

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu