Procesor efektów - jaki wybrać?

Oprócz podstawowego sprzętu, jakim jest odtwarzacz, mikser oraz oprogramowanie, DJ-owi przydaje się również procesor efektów. To urządzenie odpowiedzialne jest za wydawanie nietypowych dźwięków podczas miksowania. Podpowiadamy, czym jest efektor oraz jaki wybrać.

Efektor – co to jest?

Procesor efektów uważany jest za podstawowe narzędzie każdego profesjonalnego DJ-a, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tego sprzętu korzystały również osoby początkujące. Efektor służy do nakładania specjalnych efektów na ścieżkę dźwiękową. Sterowanie z reguły jest bardzo proste i ogranicza się do naciskania przycisków lub touchpada oraz kręcenia pokrętłami i gałkami. Pomimo prostej obsługi jest to sprzęt stworzony z myślą o profesjonalnym użytku. By móc tworzyć unikalne brzmienie i niesamowite efekty, trzeba poświęcić sporo czasu na naukę.

Efektor w dobrych rękach potrafi zdziałać cuda. Profesjonalny DJ za pomocą tego sprzętu rozbudzi nawet najbardziej znudzone towarzystwo.

 

Możliwości efektora

Procesory dźwięku różnią się tylko i wyłącznie ilością funkcji oraz budową. Osoby początkujące podczas pierwszego kontaktu z takim sprzętem mogą czuć się nieco przytłoczone, ale bez obaw - wystarczy na spokojnie przysiąść do sprzętu, eksperymentować i uczyć się. Każda godzina spędzona przy efektorze skutkowała będzie polepszeniem umiejętności. Profesjonaliści bez problemu poradzą sobie z obsługą nawet najbardziej skomplikowanych funkcji.

Funkcje, w które wyposażone są efektory, to:

Pitch Shifter – efekt, dzięki któremu możemy zmienić tonację dźwięku bez zmiany jego tempa.

Echo – funkcja ta tworzy efekt odbijanego dźwięku.

Reverb – efekt tworzący wrażenie pogłosu. Działa on na zasadzie krótkich opóźnień. Najczęściej stosuje się go w celu stworzenia takiego wrażenia, jak gdyby dźwięk został umieszczony w konkretnej sali akustycznej.

Vocoder – za pomocą tego efektu możemy zniekształcić dźwięk lub wokal.

Slicer – dzięki temu efektowi możemy ciąć ścieżkę dźwiękową, co skutkuje szybkim i krótkim wyciszeniem, które najczęściej zsynchronizowane jest z bitem.

Flanger – efekt przypominający dźwięk spadającego samolotu lub odrzutowca. Najczęściej stosuje się go w dynamicznych przejściach pomiędzy krótkimi efektami audio.

Filter – przy pomocy tego efektu możemy podbijać lub wycinać różne częstotliwości.

Isolator – efekt bardzo podobny w działaniu do Filter, z tą różnicą, że przy pomocy Isolatora możemy podbić lub wyciąć wybrane przez nas częstotliwości.

 

Jaki efektor wybrać?

Wybór najlepszego efektora nie jest prosty. Pod uwagę należy wziąć to, czy nada on się do użytku przez amatora lub profesjonalistę. Ciężko jest się zdecydować na coś, co podpasuje wszystkim. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na cenę. Nie każdy chce wydawać krocie na sprzęt DJ-ski. Naszą osobistą propozycją jest efektor Pioneer RMX-500, łączący w sobie wszystkie cechy, których w sprzęcie tego typu szukają amatorzy oraz zawodowcy.

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu