Impregnacja obuwia – czym, kiedy i jak

Obuwie nawet najlepszej marki, wykonane z najlepszych materiałów wymaga mycia, czyszczenia oraz stosownej impregnacji. Bez tego but szybko się zniszczy lub uszkodzi, zacznie przemakać, a także może bardzo szybko nieprzyjemnie pachnieć.

Tym samym prawidłowa impregnacja obuwia jest obowiązkiem, jeśli chcemy cieszyć się dobrej jakości obuwiem przez lata.

 

Jak impregnować obuwie skórzane

Skóra sztuczna czy naturalna jest jednym z podstawowych surowców służących do produkcji obuwia. Buty skórzane stosowane są zarówno jako obuwie codzienne, jak również jako obuwie wyjściowe. Buty takie wykonane mogą być zarówno ze skóry naturalnej, jak również ze skóry sztucznej. Bez względu na to, jaki materiał zostanie użyty do produkcji takich butów, impregnacja i czyszczenie są niezbędne.

Obuwie skórzane wyjściowe, codzienne, wysokie czy też niskie powinno się czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. Usuwanie kurzu oraz zabrudzeń pozwala na pozostawienie skóry bez żadnych zanieczyszczeń. Następnie sama woda powinna odparować, tak aby umożliwić nałożenie odpowiedniego impregnatu.

Najlepszym impregnatem dla obuwia skórzanego są wszelkiego rodzaju pasty. Pasty pozwalają na wygodne oraz bezproblemowe korzystanie z obuwia w każdej sytuacji – podczas deszczu czy śniegu. Chroniona w ten sposób skóra jest niewrażliwa na wodę, a jednocześnie posiada błyszczącą powłokę, która chroni przed osadzaniem się kurzu i dodatkowych zabrudzeń.

 

Jak impregnować obuwie sportowe i materiałowe

Zamsz, tkaniny sztuczne czy też bawełniane, a nawet tworzywa i gumę także należy impregnować. W przypadku obuwia sportowego bardzo ważne jest, aby dbać zarówno o zewnętrzną część obuwia, jak i wnętrze. Nadmierne przepocenie buta nie tylko powoduje powstawanie bakterii, ale również bardzo nieprzyjemnego zapachu, który utrzymuje się przez wiele miesięcy, a często nawet staje się niemożliwy do usunięcia.

Obuwie sportowe, zamszowe czy też wykonane z materiałów impregnuje się za pomocą specjalnych pianek lub aerozoli. Te posiadają cząsteczki polimerowe, które osiadają bezpośrednio na materiale obuwia, eliminując ryzyko dostania się wody do wnętrza buta, i jednocześnie pozwalają na oddychanie skórze stopy.

 

Prawidłowa impregnacja obuwia jest bardzo ważna. Buty skórzane, kozaki, adidasy, a nawet buty sportowe należy regularnie impregnować, aby były odpowiednio przygotowane na działanie warunków atmosferycznych i aby były pozbawione brzydkiego zapachu. Buty trekkingowe dzięki impregnacji stają się natomiast nieprzemakalne i odporne na śnieg, błoto oraz wodę.

 

Witryna autora wpisu: Retrokicks

Inny przydatny poradnik: Jak czyścić buty Timberland – zapraszamy

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu