Ciężar ciała a twardość materaca

Kupując materac do łóżka, zwracamy uwagę na szereg elementów: na cenę, wielkość, materiał oraz jakość wykonania. Jednak najważniejszą rzeczą wpływającą na komfort snu jest twardość materaca. Powinien on być dobrany idealnie do naszego ciężaru ciała.

Dlaczego należy dobierać materac do wagi?

Źle dobrany pod względem stopnia twardości materac stanowi duże zagrożenie dla zdrowia kręgosłupa. Powinien zagwarantować on naszym plecom odpowiednie oparcie.

W przypadku zbyt miękkiego materaca nasze ciało układa się w identyczny sposób, jakbyśmy leżeli na hamaku, czyli w łuk. Skutkiem tego przestrzenie między dyskami kręgosłupa są ściśnięte, co uniemożliwia docieranie do nich płynów, w efekcie czego układ kostny nie otrzymuje składników niezbędnych do regeneracji po całodziennym obciążeniu.

Z kolej zbyt twardy materac uciska miejscowo naczynia krwionośne, co skutkować może drętwieniem nóg oraz rąk. Przy długotrwałym użytkowaniu może to powodować trwałe uszkodzenia kręgosłupa.

Odpowiednio dobrany pod kątem twardości materac powinien całkowicie odciążyć kręgosłup podczas wypoczynku oraz pozwolić na przybranie naturalnej pozycji ciała.

Nasze ciało podczas spoczynku powinno mieć naturalną pozycję. Jeżeli leżymy „na wznak”, kręgosłup powinien być lekko wygięty w kształt litery „S”, zaś w przypadku pozycji „na boku” musi się on układać w linii prostej. Dzięki temu nasze ciało podczas snu odpocznie i po przebudzeniu nie doświadczymy nieprzyjemności wynikających ze złego ułożenia kręgosłupa.

 

Jak dobrać materac do wagi?

Należy pamiętać o tym, że twardość jest pojęciem subiektywnym. Materac, który jest miękki dla osoby, która waży ponad 100 kg, dla osoby ważącej 60 kg będzie materacem twardym. Dlatego też materace pod kątem twardości dzielą się na cztery kategorie. Każda z nich dopasowana jest do poszczególnego zakresu wagowego u ludzi.

H1 – materac miękki – waga ciała do 60 kg;

H2 – materac średnio twardy – waga ciała od 50 kg do 80 kg;

H3 – materac twardy - waga ciała od 70 kg do 110 kg;

H4 – materac bardzo twardy – waga ciała powyżej 110 kg;

Ciekawe jest to, że niektóre materace są dwustronne i oznaczane są np. H3/H4, co oznacza, że z jednej strony jest to materac twardy, a z drugiej bardzo twardy.

Przy wyborze materaca należy również wziąć pod uwagę to, czy ma on być przeznaczony dla pary, czy też tylko dla jednej osoby. Znaczenie ma tutaj również waga tych osób. Jeżeli różnica mas jest zbyt duża, to zalecane jest kupno dwóch osobnych materaców.

 

Podsumowanie

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając materac, jest jego twardość. Powinna być ona dobrana do naszej masy ciała. Sen na zbyt miękkim lub zbyt twardym materacu może powodować odrętwienia kończyn oraz trwałe uszkodzenia kręgosłupa. Odpowiedni dobór twardości jest więc niezwykle ważną rzeczą (najciekawsza oferta materacy - http://www.centrummateracy.com/materace/). 

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu