Jakiego campera kupić?

W ostatnich latach campery stały się pewnym symbolem wolności i sposobem na spędzanie niezapomnianych wakacji, podczas których można odkrywać świat i poczuć smak prawdziwej przygody.

Podstawą zakupu campera jest oszacowanie swoich możliwości finansowych, gdyż ceny kształtują się w przedziale od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Kolejną sprawą jest ilość osób podróżujących - para zadowoli się mniejszym modelem na bazie samochodu dostawczego (VW Transporter, Ford Transit, Fiat Ducato). Kilkuosobowe rodziny powinny raczej zdecydować się na campera z alkową ze względu na większy komfort i przestrzeń w środku.

Pierwsze modele camperów powstawały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i podlegały ustawicznym testom wyposażenia i ustawienia wnętrza. Lata dziewięćdziesiąte to okres dopracowania tych rozwiązań. Wszystkie modele z alkową z tego okresu mają kasetowe WC, lodówkę zasilaną na trzy sposoby, układ wodny ciśnieniowy z pompą i naczyniem przeponowym, prysznic, ogrzewanie Truma z rozprowadzeniem po całej części mieszkalnej oraz podgrzewający wodę bojler gazowy. Jest to sprawdzone wyposażenie i w zasadzie nie podlega ono innowacjom.

Może więc zdarzyć się, że blisko dwudziestoletni, zadbany i odpowiednio wyposażony model będzie lepszym wyborem niż kilkuletni camper odkupiony z wypożyczalni i wcześniej użytkowany przez kilkudziesięciu przypadkowych kierowców.

Warto pamiętać, że taki samochód służy zazwyczaj przez kilkanaście - kilkadziesiąt dni w roku. Inwestowanie w niego oszczędności z życia może więc mijać się z celem - lepiej wybrać tańszą wersję, tym bardziej, że – tak jak każdy samochód - campery nie zyskują z wiekiem na wartości.

Pozostając przy aspekcie ekonomicznym, warto wspomnieć o kosztach eksploatacji. Auta z alkową przy prędkości powyżej 80 km/h stawiają bardzo silny opór powietrza i spalanie może wzrosnąć nawet o kilka litrów. Jeśli więc podróże mają odbywać się głównie po zachodnioeuropejskich autostradach, koszty mobilnych wakacji znacznie wzrosną.

Mniejsze modele są idealne do eksploracji miast, zaś brak łazienki można zrekompensować sobie poprzez zatrzymywanie się na kempingach. Większe i bardziej komfortowo wyposażone campery nadają się raczej na wyjazd w odludzie, gdzie trudniej o bazę sanitarną czy restauracje.

Optymalnym wyjściem jest wcześniejsze wypożyczenie campera, by samemu móc ocenić, jakie elementy są dla nas istotne - komfort, oszczędność czy może większa mobilność i szybkość? Niezależnie od wyboru modelu, jego gabarytów i wyposażenia, podróż takim samochodem oferuje niezapomniane chwile podczas wakacji, na których sami decydujemy, gdzie i jak spędzić następny dzień.

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu