Co jest przyczyną depresji u mężczyzn i czym się ona objawia?

Chociaż najczęściej z depresją borykają się kobiety, to jednak ten problem dotyka także mężczyzn. W praktyce okazuje się, że w przypadku panów na leczenie decyduje się niewielki procent pacjentów.

psychoterapia krakówObjawy depresji są przez mężczyznę zwykle traktowane jako słabości, z którymi pragnie on uporać się w pojedynkę. Czym objawia się depresja u mężczyzn i jakie są jej przyczyny?


Co może być przyczyną depresji u mężczyzny?

Z problemem depresji zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale panowie rzadziej szukają pomocy. Traktowanie zaburzeń dotyczących sfery psychicznej po macoszemu sprawia, że odwiedzenie lekarza i opowiedzenie o swoich problemach jest przez długi czas odkładane w czasie. Mężczyzna cierpiący na depresję czuje się zawstydzony i zwykle nie chce z nikim rozmawiać na temat swojego stanu psychicznego. Zgrywanie twardziela w takiej sytuacji wiąże się jednak z bardzo poważnymi konsekwencjami – nawet z zawałem czy samobójstwem. Przyczyny depresji mogą być różne: niezaspokojenie potrzeby bycia docenianym i potrzebnym, niskie poczucie własnej wartości, niepowodzenia w pracy (jej brak, utrata, degradacja, ciągły brak awansu), konflikty w związku czy problemy w sferze seksualnej.


Czym objawia się depresja u mężczyzn?

Co ciekawe, depresja u mężczyzn nie objawia się w taki sam sposób jak u kobiet. Charakterystyczne jest wystąpienie dolegliwości somatycznych w postaci bólu głowy i mięśni, zmęczenia oraz problemów ze snem. Jeśli chodzi zaś o smutek i brak sensu życia, to objawy te są znacznie rzadziej spotykane. Pojawić może się zaś agresja, nagłe wybuchy złości i mniejszy apetyt. Do tego może dojść także drażliwość i czepianie się drobnostek. Niektórzy pacjenci zamykają się w sobie, gniewają się na siebie czy też sięgają po używki (zwłaszcza alkohol). Jeśli cierpiący na depresję mężczyzna nie poradzi sobie z problemem i nie zgłosi się po pomoc, objawy nasilają się i pojawiają się też nowe w postaci braku chęci do podejmowania aktywności fizycznej, utraty zainteresowania seksem, niskie poczucie własnej wartości. Czasami występuje kompulsywne objadanie się i przyrost masy ciała. Wraz z upływem czasu pojawiają się problemy z pamięcią, stany lękowe, ciągłe napięcie i osłabienie systemu immunologicznego.

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu