Czy warto założyć własną firmę?

Wiele młodych osób zniechęconych pracą na etacie rozważa możliwość założenia własnej firmy. Jest to przedsięwzięcie do pewnego stopnia ryzykowne, ale oferuje również mnóstwo korzyści.

Predyspozycje

Jedno nie ulega wątpliwości: nie każdy ma predyspozycje do tego, aby prowadzić własną działalność gospodarczą. Aby podjąć się tego wyzwania, trzeba odznaczać się pewnymi cechami charakterologicznymi, takim jak pewność siebie, otwartość na nowe doświadczenia, łatwość w komunikowaniu się z innymi ludźmi, a także kreatywność i żelazna konsekwencja, bez których to przymiotów nawet najbardziej wartościowy pomysł na firmę nie wypali. Poza tym istotna jest również gotowość na poświęcanie znacznej ilości czasu własnemu przedsiębiorstwu. Prowadzenie działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych zadań, jest absorbujące i czasochłonne, niekiedy spędza sen z powiek. Dlatego przed podjęciem decyzji o zostaniu swoim własnym szefem lepiej się dobrze zastanowić.

 

Podatki

Osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą muszą się liczyć z tym, że będą musiały z tego tytułu płacić państwu niemałe podatki. Nie jest to szczególnie motywujące, ale jeśli wziąć pod uwagę fakt, że przedsiębiorstwo może osiągnąć sukces rynkowy i przynosić swojemu właścicielowi duże zyski – perspektywa dzielenia się swoimi dochodami z instytucjami państwowymi traci nieco na znaczeniu.

 

Warto czy nie warto?

Prowadzenie własnej firmy daje znaczny komfort – w końcu nikomu nie podlegamy, jesteśmy sami dla siebie zwierzchnikami, mamy zupełną swobodę w dysponowaniu swoim czasem. Ta perspektywa jest bardzo kusząca, dlatego wiele osób pracujących na etacie rezygnuje ze swojego dotychczasowego stanowiska pracy i postanawia założyć firmę. Należy jednak pamiętać, że to tylko jedna strona medalu. Decyzja o założeniu własnego przedsiębiorstwa wiąże się z szeregiem obowiązków i formalności. Trzeba prowadzić księgowość (najlepiej zdać się na zewnętrzne biuro rachunkowe, takie jak np. to: https://www.biurorachunkowerr.pl/), utrzymywać dobre relacje z kontrahentami, dbać o wizerunek firmy itd. To wszystko wymaga czasu, wysiłku i pieniędzy. Jeśli jesteśmy gotowi zaakceptować wszystkie te trudności, możemy otworzyć własną działalność.

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu