Najciekawsze i najdziwniejsze zwyczaje Brytyjczyków

Brytyjczycy to naród bardzo odmienny od Polaków. Różnic jest tyle, że na każdym kroku należy uważać, aby nie popełnić żadnego głupstwa. Zapraszam Was do przeglądu najciekawszych i najdziwniejszych zwyczajów Brytyjczyków.

  1. Przepraszający naród

Brytyjczycy przepraszają dosłownie za wszystko. Za to, że nieumyślnie Cię popchną, przecisną się obok Ciebie w przejściu, dotkną Twojej dłoni przy ściąganiu czegoś z półki czy spojrzą Ci w oczy w nieodpowiednim momencie. To bardzo kulturalny zwyczaj, którego my w Polsce często unikamy.

  1. Wszystkie przystanki na żądanie

Przystanki w Anglii działają trochę inaczej niż u nas. Jeśli chcemy, aby autobus się zatrzymał, musimy to zasygnalizować, nawet jeśli w rozkładzie jest napisane, że powinien się zatrzymać. I nie mam tutaj na myśli machnięcia, stanięcia przy ulicy czy błagalnego spojrzenia w oczy kierowcy. Musimy kciukiem w górę dać w widoczny sposób znać, że chcemy się z nim zabrać. Dopiero wtedy mamy pewność, że przejedziemy z punktu A do punktu B.

  1. Łazienki nie z tego świata

Angielskie domy są małe, a łazienki to już zupełnie inny wszechświat. Zazwyczaj są to klitki z malutkimi oknami, w których nie ma zbyt dobrej wentylacji. Wszechobecna wilgoć jest powodem, dla którego w angielskiej łazience nie znajdziemy kontaktu ani typowego włącznika światła. Z sufitu będzie zwisał sznurek, dzięki któremu zapalimy światło, a włosy będziemy musieli wysuszyć w przedpokoju.

  1. Dwa krany

Stare budownictwo ma to do siebie, że przy angielskich zlewach zawsze znajdziemy dwa krany – jeden z gorącą, drugi z zimną wodą. Co wybrać, kiedy rano chcemy umyć twarz? Nie jest to łatwy wybór, ale alternatywą jest używanie kubka bądź nalewanie wody do zakorkowanego zlewu.

  1. Poczta prosto do domu

Większość mieszkań nie ma skrzynek pocztowych, tylko małe lufty w drzwiach, przez które listonosze wrzucają pocztę. Trudno uzasadnić taki zwyczaj, kiedy się widzi listonosza, który w wielopiętrowym wieżowcu musi odwiedzić wszystkich mieszkańców każdego ranka.

  1. Sam okien nie umyjesz

Wyspy znane są z tego, że deszcz pada tam bardzo często, nawet latem, kiedy panują upały. Dlatego okna produkowane dla wyspiarzy otwierają się na zewnątrz. Dzięki temu mieszkańcy mogą mieć dostęp do świeżego powietrza, nawet jeśli na zewnątrz pada deszcz; ale jeśli chcą umyć okna od zewnątrz, muszą zatrudnić specjalistyczną ekipę.

  1. Edukacja

System edukacji zakłada przymus nauki do 16 roku życia. Ponadto nauka w angielskiej szkole jest o wiele mniej restrykcyjna niż u nas, stąd też w Anglii znajdziemy o wiele więcej osób z brakami w edukacji.

  1. Wesele całkowicie inne

Polskie wesele to impreza obfita w jedzenie i alkohol. W Anglii wygląda to zupełnie inaczej. Wesele zaczyna się wczesnym popołudniem, para młoda proponuje gościom obiad i deser, często pomijając kolację. Rzadko zapewniają także alkohol – jeśli goście mają ochotę napić się wina czy piwa, mogą na własny koszt zakupić je w barze. U nas o północy rozpoczynają się prawdziwe tańce; angielskie wesele o tej porze się kończy.

Więcej o brytyjskich realiach i zwyczajach dowiesz się na https://www.easysend.pl/blog/.

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu