Wkład kokosowy do materaca - czy warto go kupić?

Materac z wkładem kokosowym? Może to brzmieć egzotycznie, ale w rzeczywistości jest to jeden z często wybieranych modeli. Ma dużo zalet, chociaż wiele zależy od osobistych preferencji – w końcu każdy z nas ma inne potrzeby. Sprawdź, czy materac kokosowy jest dobrym rozwiązaniem dla ciebie.

Mata kokosowa i inne wkłady do materaców

Wybierając materac, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wkładu. Mamy różne możliwości – mogą to być sprężyny typu bonnell lub kieszeniowe, lateks, pianka wysokoelastyczna albo termoplastyczna, filc czy właśnie kokos. Dobrze sprawdzają się też konstrukcje będące połączeniem kilku materiałów. Odpowiednio dobrany model będzie miał znaczący wpływ na komfort twojego snu i wypoczynku.

Wkład kokosowy to inaczej mata kokosowa, czyli specjalnie spreparowana warstwa naturalnego surowca – włókien skorupy orzecha kokosowego – o grubości około 1 cm. Zanim kokos trafi do materaca, musi przejść wieloetapową obróbkę. Najpierw poddaje się go prasowaniu i lateksowaniu, by na końcu utrwalić strukturę w wysokiej temperaturze. Materacami kokosowymi nazywamy modele wykonane z różnych materiałów, które zostały dodatkowo wzmocnione matą z włókna.

 

Materac kokosowy – co go wyróżnia?

Jaką funkcję spełnia warstwa kokosowa w materacu? Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku wkładu filcowego, jest to rodzaj utwardzenia całej konstrukcji. Kokos jest jednak jeszcze twardszy od filcu, a więc materace z matą kokosową należą do najbardziej stabilnych i wytrzymałych modeli. Syntetyczne mleczko lateksowe wykorzystywane w produkcji maty zwiększa jej elastyczność, dzięki czemu materac zachowuje sprężystość. Wkład kokosowy pojawia się w zestawieniu z lateksem, pianką lub systemem sprężyn, a więc można wybrać wariant najbardziej odpowiedni dla siebie.

Najważniejszą zaletą materacy kokosowych są ich hipoalergiczne właściwości. Dzięki naturalnym solom mineralnym, które znajdują się we włóknie kokosowym, materiał ten nie gromadzi zarazków, bakterii i roztoczy. Mata kokosowa, w przeciwieństwie do innych wkładów, jest wyjątkowo odporna na biodegradację i namnażanie się mikrobów, co pozwala utrzymać materac w czystości nawet przez wiele lat użytkowania. Jest to bardzo ważne ze względu na dbałość o higienę i zdrowie.

 

Kiedy warto kupić materac kokosowy?

Materace z wkładem kokosowym są przeznaczone dla ludzi, którzy z pewnych względów potrzebują twardszego podłoża do spania. Jeśli zależy ci na poczuciu stabilności podczas wypoczynku, a zbyt miękki materac nie jest dla ciebie komfortowy, pomyśl o umocnieniu w postaci maty kokosowej.

Wygoda to jednak nie wszystko – materace kokosowe poleca się także osobom z nadwagą lub schorzeniami kręgosłupa, bo odporna na odkształcenia warstwa włókna stanowi optymalne podparcie dla każdej części ciała. Oprócz tego wkład kokosowy posiada porowatą strukturę, która zapewnia prawidłowy przepływ powietrza i zapobiega poceniu się w ciągu nocy.

 

Materac kokosowy dla dziecka

Zastanawiasz się, jaki materac wybrać do łóżeczka dziecięcego? Popularnym rozwiązaniem są właśnie konstrukcje z wkładem kokosowym. Często kupuje się model z matą kokosową po jednej stronie i wypełnieniem z łuski gryczanej po drugiej. Najpierw noworodek śpi na twardszej warstwie z kokosem, a około 6 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna się uaktywniać, materac odwracamy na warstwę gryczaną, która lepiej amortyzuje ruchy.

Dobrej jakości materac kokosowy na pewno spełni swoje zadanie, ale pamiętajmy, że każdy ma inne poczucie komfortu. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek rodzaj wypełnienia, przetestuj modele z dodatkiem różnych materiałów.

Losowe

Gry komputerowe vs gry mobilne
2018-03-06

Gry komputerowe vs gry mobilne

Osoby, które są zaangażowane w świat gier wideo, często dyskutują między sobą, czy lepiej jest grać “standardowo”, czyli przy komputerze,...

Men-log.pl | Męska strona internetu