Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Według badań Międzynarodowej Organizacji Pracy Polacy należą do najbardziej zestresowanych pracowników na świecie. Ma to zarówno skutki zdrowotne, jak i ekonomiczne.

Stres w miejscu pracy najczęściej spowodowany jest rozbieżnością między warunkami i wymaganiami, jakie stawiane są przed pracownikiem, a jego możliwościami. Może to być przeciążenie ilościowe pracą, jej monotonia, konfliktowe sytuacje z przełożonymi i współpracownikami, brak poczucia rozwoju. Długotrwały stres prowadzić może do wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak obniżenie odporności organizmu, wrzody w układzie pokarmowym, nadciśnienie, nerwica i depresja. Innym efektem stresu są skutki ekonomiczne - błędy popełniane przez będących pod presją pracowników, omijanie przepisów i zasad bezpieczeństwa, nadużywanie zwolnień lekarskich i urlopów, a w skrajnych przypadkach wypalenie zawodowe i rezygnacja z posady.

By móc zwalczyć stres w pracy, należy przede wszystkim rozpoznać jego przyczynę, a następnie podjąć wszelkie możliwe działania, by wyeliminować niebezpieczne czynniki. Rozsądni kierownicy potrafią odpowiednio rozdzielać zadania w taki sposób, by nadmiernie nie przeciążać nimi poszczególnych osób. Dotyczy to zarówno ilości, jak i jakości pracy, która powinna być przydzielona zgodnie z kompetencjami pracownika. Efektywne zarządzanie czasem pracy dotyczy nie tylko menedżerów, ale także szeregowych pracowników, którzy powinni sami planować własny harmonogram obowiązków, nie odkładając wszystkiego na ostatnią chwilę. Bardzo pomocne jest tu wyraźne określenie priorytetów i kierowanie się ich listą.

Bardzo istotne są przerwy w pracy. Krótka przerwa co dwie godziny pozwoli odpocząć ciału lub umysłowi - w zależności od tego, czy praca ma charakter fizyczny czy umysłowy. Kwadrans poświęcony na kawę czy herbatę pomoże zregenerować organizm, który dzięki temu będzie działał efektywniej niż w stanie permanentnego zmęczenia.

W dobrze zarządzanych firmach duży nacisk kładzie się na odpowiednią motywację pracowników. Nagrody, wyróżnienia, premie czy choćby pochwały pozwalają pracownikowi docenić wartość własnej pracy i jej znaczenie dla większej całości czyli przedsiębiorstwa. Ściślejsze utożsamienie pracownika z firmą owocuje jego większym zaangażowaniem i spojrzeniem na problemy całości z szerszej perspektywy, co z kolei prowadzi do lepszej pracy z korzyścią dla obu stron.

Pracodawca powinien też w pewien sposób monitować relacje interpersonalne występujące w firmie. Przykłady wykorzystywania osób o krótszym stażu czy ocierające się o mobbing zachowania powinny być odgórnie piętnowane, jako mające destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie całego zespołu.

Poza powyższymi sposobami, które w dużej mierze zależą od szczebla menedżerskiego, pracownik może podjąć indywidualne działania mające na celu redukcję stresu. Dobrym sposobem może być personalizacja miejsca pracy - postawienie zdjęć bliskich czy maskotki, przyniesienie z domu ulubionego kubka. Takie "oswojenie" miejsca sprawia, że przestaje być ono anonimowe, a staje się nieco bardziej przyjazne.

Innym ważnym sposobem jest samoakceptacja, jakże ważna nie tylko w pracy. Świadomość, że nikt nie jest doskonały, a popełniane błędy to tylko kolejne stopnie prowadzące do perfekcji, pozwala przetrwać częstą w firmach krytykę. Wiara w siebie i w swoje możliwości powinna być niezachwiana i stanowić azymut codziennego funkcjonowania.

Znakomitym lekarstwem na stres jest aktywność fizyczna. Nie tylko polepsza kondycję, ale uwalnia endorfiny - "hormony szczęścia", które dają uczucie zadowolenia. Joga, bieganie czy choćby spacery na świeżym powietrzu uzupełnione o odpowiednią dietę bogatą w witaminę B i magnez wzmocnią ciało i umysł, uodparniając je na problemy zawodowe.

Problem stresu pracowników dotyka nie tylko jednostki, ale odciska piętno na działalności całej firmy. Dlatego tak ważne jest podjęcie wszelkich środków zaradczych - tych indywidualnych i tych odgórnych, obejmujących cały zespół, by dobry nastrój przełożył się na efektywne jego funkcjonowanie, a tym samym na rozwój przedsiębiorstwa.

Losowe

Rodzaje koszul męskich
2018-11-26

Rodzaje koszul męskich

W jaki sposób klasyfikujemy koszule męskie? Które z nich są najpopularniejsze?Jak je nosić?

Men-log.pl | Męska strona internetu