Trzustka - dlaczego warto się badać

Trzustka to bardzo ważny organ, którego rolę często lekceważymy. Leży w obrębie jamy brzusznej, w pobliżu jej tylnej ściany, pomiędzy kręgosłupem a żołądkiem. Jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne między innymi dla prawidłowej przemiany materii.

Właśnie dlatego warto pamiętać o trzustce i regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Jakie? Przekonajmy się.

 

Rola trzustki w naszym organizmie

Trzustka to organ, który pełni dwojaką rolę w naszym organizmie. Jest organem wydzielniczym, który produkuje dwa niezwykle ważne dla naszego organizmu hormony - insulinę oraz glukagon. Są to hormony odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę węglowodanami w naszym organizmie. Drugą funkcją trzustki jest zaś produkcja i wydzielanie enzymów, które są niezbędne dla prawidłowego trawienia pokarmów. Wśród nich wymienić możemy enzymy proteolityczne (odpowiadają za trawienie białek), enzymy lipolityczne (pomagają w trawieniu tłuszczy) oraz amylazę, czyli enzym glikotyczny (rozkładający cukier). Co ważne, trzustka jest organem bardzo wrażliwym, któremu szkodzi niezdrowy tryb życia - alkohol, palenie papierosów, nadużywanie leków - to wszystko może prowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie tego narządu.

 

Choroby trzustki - poznaj wroga

Trzustka to organ, który może zmagać się z wieloma chorobami. Jedną z nich jest ostre zapalenie trzustki spowodowane zaburzeniami w wydzielaniu enzymów trawiennych, które doprowadzają do samostrawienia narządu. To bardzo groźna choroba, która wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Zapalenie trzustki może mieć również postać przewlekłą, podczas której dochodzi do nieodwracalnej utraty miąższu trzustki. Choroba ta nie daje tak widocznych i nagle występujących objawów, przez co często odkrywana jest za późno.

Kolejnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia jest rak trzustki. Ten rodzaj nowotworu również jest bardzo groźny ponieważ często nie daje jednoznacznych objawów. Co więcej, zauważalne są one dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka.

 

Jakie badania warto wykonywać?

Nawet jeśli nie obserwujemy u siebie niepokojących objawów warto dbać o profilaktykę i regularnie wykonywać badania na trzustkę. Są to badania, które przeprowadza się poprzez ocenę próbki krwi lub moczu. W przypadku badań krwi możemy zdecydować się na testy, które ocenią aktywność enzymów trzustkowych takich jak amylaza czy lipaza. Możemy również przebadać się pod kątem raka trzustki wykonując badanie polegające na oznaczeniu w surowicy markera raka trzustki. To badanie warto wykonywać, jeśli w naszej rodzinie pojawiały się choroby nowotworowe - rak trzustki jest bowiem jedną z postaci nowotworów, które często w początkowej fazie nie dają żadnych objawów, zaś w zaawansowanym stadium są trudne do wyleczenia. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że poziom amylazy można również sprawdzić poprzez wykorzystanie próbki moczu (pobranego rano). Natomiast w pełnej diagnostyce pomogą nam między innymi próby wątrobowe.

Jak często należy badać się pod kątem chorób trzustki? Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego warto poddawać się im profilaktycznie raz do roku. Jeśli jednak odczuwamy dolegliwości, które mogą wskazywać na choroby trzustki warto niezwłocznie udać się do lekarza.

 

Niepokojące objawy - nie czekaj z pomocą lekarza

Poza regularnym wykonywaniem badań profilaktycznych warto również uważnie obserwować swój organizm. Choroby trzustki zwiastowane są bowiem przez wiele niepokojących objawów i dolegliwości. Wśród nich wymienić możemy między innymi bóle brzucha, nagłą utratę masy ciała, biegunki, wzdęcia, brak apetytu oraz nudności, gorączkę, świąd lub żółty odcień skóry. Wszystkie te objawy powinny być dla nas jasnym sygnałem, że czas skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz zleci badania krwi, a jeśli okażą się one niepokojące zdecyduje się również na dokładniejszą diagnostykę poprzez wykonanie badania USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

 

Podsumowując, trzustka to organ, który często jest obciążany przez nasze nieprawidłowe nawyki: nadużywanie alkoholu czy też nieodpowiednią dietę. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem zdrowego trybu życia oraz pamiętać o regularnym kontrolowaniu funkcjonowania trzustki. Tym bardziej, że proste badania wykonywane na podstawie próbki krwi mogą powiedzieć nam naprawdę wiele o jej stanie.

 

 

Losowe

Men-log.pl | Męska strona internetu